Mastné skvrny z oblečení efektivně odstraní nejen jedlá soda a ocet

Pokud máte malé děti, pravděpodobně není den, kdy byste jim z oblečení nemuseli odstraňovat nějakou skvrnu. Mezi ty poměrně těžko odstranitelné patří nejrůznější skvrny od jídla, především mastné skvrny. Základní rada při jejich odstraňování zní teplá až horká voda a také odstranění skvrny co nejdříve, pokud možno ihned po jejím vzniku. Zcela jistě se vám ale vyplatí znát i následující triky.

Odstraňování skvrn pomocí jedlé sody a octa

Jedlá soda obecně je při praní velmi účinným pomocníkem, který z prádla dokonale odstraní například nepříjemný zápach. Využit ji ale můžete také k odstraňování skvrn, zvláště pokud jde o skvrny na oblečení, které není možné prát v pračce, tedy například nejrůznější kabáty či bundy. Jak v tomto případě správně postupovat? Nejprve odstraňte přebytečný tuk papírovou utěrkou nebo hadříkem. Následně skvrnu posypte trochou jedlé sody a nechte dvacet čtyři hodin působit. Po uplynutí jednoho dne jedlou sodu vysajte nebo vykartáčujte pryč.

Dalším krokem je potření místa, kde byla skvrna, octem s vodou. Nechte chvíli působit a následně již jen místo vyčistěte pomocí jemného kartáčku a mýdla. Uvidíte, že po skvrně nebude ani památka.

Odstraňování skvrn pomocí křídy

Kromě jedlé sody a octa lze k odstranění mastných skvrn použít také křídu, která do sebe tuk z látky skvěle absorbuje. Znalost tohoto triku se vyplatí především při vaření, když si znenadání způsobíte skvrnu na vašem oblíbeném tričku. Není nic jednoduššího, než okamžitě sáhnout po kousku křídy.

Nejprve opět na skvrnu použijte papírový ubrousek, který odstraní přebytečnou mastnotu, a následně na skvrnu naneste vrstvu křídy a nechce působit několik minut, křída bude mastnotu během této doby absorbovat. Následně místo opláchněte čistou vodou.

Jak odstranit zaschlou mastnou skvrnu

Jak jsme uvedli výše, pokud je to jen trochu možné, je nejlepší mastné skvrny odstraňovat co nejdříve po jejich vzniku. Ne vždy je to ale možné. Jak si tedy poradit se zaschlými skvrnami?

První radou je takovou skvrnu nenamáčet, pokusit se ji odstranit ze suché látky. Další praktickou radou je pod látku se skvrnou vložit kus kartonové krabice, která zabrání přenosu mastnoty na další části oděvu. Dalším krokem je použití malého množství saponátu na nádobí, který na skvrnu nanesete, a jemně prsty, hadříkem či houbičkou budete s jeho pomocí skvrnu čistit přibližně pět minut. Posledním krokem je opláchnutí v teplé čisté vodě a následné vyprání oděvu standardním způsobem.

Následně nechte oděv volně uschnout na vzduchu, nedávejte ho do sušičky, neboť ta by mohla způsobit, že pokud nedošlo ke stoprocentnímu odstranění skvrny, teplo skvrnu do látky ještě více „zapeče“. Pokud po uschnutí bude skvrna stále patrná, celý postup opakujte ještě jednou.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]