Orchideje už nikdy nebudete zalévat jen obyčejnou vodou. Poděkují vám zdravým růstem a bohatým kvetením

Fotografie: Depositphotos

Orchideje jsou překrásné květiny, které mají nejen okrasnou funkci. Je ale třeba jim dopřávat dostatečnou a potřebnou péči. Při jejich růstu jim mohou účinně pomoct i brambory.

Většina z nás má doma okrasné květiny, a mezi nimi jsou často i orchideje. Jsou to rostliny krásného vzhledu, ale málokdo si uvědomuje jejich pozitivní léčivé účinky a často jsou právě proto využívány v čínské medicíně. Orchideje účinně nahrazují negativní energii tou pozitivní a uklidňují lidskou mysl. Mají i účinky například na trávicí problémy nebo napomáhají při léčbě chronického kašle. Pro správný vývoj orchidejí je ale potřeba správná péče. A díky tomuto „bramborovému“ triku budou vaše orchideje kvést mnohem lépe.

Jak se o orchideje starat?

Než se pustíte do pěstování orchidejí, měli byste vědět, jak se o ně správně starat. Pro začátečníky tu uvádíme pár činností, které je nutné při pěstování dodržovat. Nejdříve byste si měli zjistit, jaký druh orchideje máte, protože každý druh má jinačí potřebu, a je třeba zajistit orchidejím správnou teplotu, světlo a hnojení. Pro hnojení používejte přímo specializované substráty, ale pokaždé si přečtěte složení nebo se zeptejte odborníka. Udržujte orchideje v přírodně osvětleném prostředí, ale ne na přímém slunci, jinak hrozí, že se květy spálí.

Orchideje nejsou náročné na zalívání, ale potřebují trochu jiný způsob. Abyste je správně zavodnily, dejte orchideje společně s květináčem do nádoby s vodou, která by měla mít pokojovou teplotu. Nechte je v tomto stavu několik hodin, ideálně přes noc a druhý den nechte okapat. Důležité je, aby na orchidejích nebyla žádná voda před tím, než je vrátíte na původní místo. Můžou pak působením vlhkosti uhnít kořeny a celá rostlina nakonec zahyne také.

Roztok z brambor

Jak je již známo, orchideje by měly být hnojeny přírodními hnojivy, a brambory se řadí mezi účinné pomocníky v této sféře. Obsahují důležité látky, jako například vitamin C, organické kyseliny, fosfor nebo draslík, které skvěle pomáhají při růstu a vývoji orchidejí. Pokud pěstujete orchideje venku v záhonku, přidání roztoku z brambor napomůže eliminaci škůdců a vstřebávání živin z půdy.

Fotografie: Pixabay

Příprava směsi z brambor je snadná a naprosto nenáročná. Budete potřebovat jen menší bramboru a vodu. Vezměte cca 20 g brambory, což je asi její polovina. Nakrájejte ji na kousky, dejte do mixéru a přidejte litr vody. Směs rozmixujte do hladké struktury. Výsledným roztokem poté postříkejte listy a kořeny orchidejí, a takto aplikujte jednou až dvakrát do měsíce.

Zdroj: Orchidfriends

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]