Matrace je to nejdůležitější pro zdravý spánek i páteř

Že nesprávná matrace může prohloubit bolesti kloubů a zad, to je všeobecně známý fakt podložený zkušenostmi ortopedů. Dle četných studií by se měla matrace vyměňovat každých 8 až 10 let, a to nejen proto, aby zůstal zachovaný její účel, ale hlavně proto, abychom svému tělu zajistili optimální oporu podle aktuálních požadavků. Věkem se totiž mění i fyziognomie těla, což znamená, že to, co nám vyhovovalo před 10 lety, dnes již platit vůbec nemusí.

Začněte už od mala

Výběr matrace pro dítě se často podceňuje. V nejhorším případě na něj zbyde matrace zděděná po starším sourozenci. Tohle je ovšem postup, který může dítěti zadělat na přechodné či trvalé změny na páteři, které se v dospělosti korigují jen velmi těžce. Pro děti jsou vhodnější tvrdší matrace, na stupnici tvrdosti tedy ty s hodnotou nad 3.

U novorozenců je tvrdší matrace obzvlášť důležitá, protože podle odborníků přispívá k eliminaci vzniku syndromu náhlého úmrtí. Správnou matraci lze vybrat ideálně vyzkoušením – dítěti musí ve všech polohách poskytnout dokonalou oporou páteře bez sebemenší deformace. Pokud ovšem tuto možnost člověk nemá, obecně platí, že vhodnější matrace je ta s vyšší tuhostí, odpovídající věku a váze dítěte.

Mládežník či dospělý, požadavky na matraci mají stejné

V pozdějším věku a dospělosti se nároky na matraci nijak výrazně neliší. Základem při výběru je správná tuhost, nejžádanějším jsou stupně tvrdosti 3 a 4. Tady je ovšem zásadní rozdíl ve výplni matrací. Pokud je určená pro každodenní spaní je lepší zvolit výplně latexové, taštičkové, z paměťové pěny, nebo také ekologickou variantu z bio pěny, šitou ručně. Ty údajně podle senzibilů mají schopnost odklánět patogenní zóny. Vhodné jsou výztuhy z kokosového vlákna, koňských žíní nebo agáve, které zajišťují výbornou prodyšnost, což ocení zejména alergici, nebo uživatelé s vyšší potivostí.

Jako vybrat správně velikost matrace?

Podle odborníků je pro dospělého člověka ideální šíře matrace minimálně 90 cm, délka by měla jeho výšku přesahovat zhruba o 25 cm, nosnost zase jeho váhu o 5 kilogramů. Co se týče výšky matrace, minimum je alespoň 16 cm, ovšem v zásadě platí, čím vyšší, tím lépe. Pokud patříte do vyšší váhové kategorie, obstarejte si matraci co nejvyšší, aby nedocházelo k jejímu proležení a deformacím.

Nezapomeňte svou matraci každých 8 až 10 let vyměnit.