Mějte nekonečné zásoby ovoce po celý rok. Spoustu druhů můžete pěstovat i bez zahrady

Nemáte zahradu, a přece byste rádi něco pěstovali? Tyto druhy ovoce jsou naprosto nenáročné, takže to zvládne každý, a to i v pohodlí domova.

Ovoce je skvělou součástí každého jídelníčku. Je zdravé, chutné, a navíc existuje nesčetné množství druhů, takže si vybere skutečně nejspíše každý. Ještě lepší však je, když si jej dokážete vypěstovat sami doma a v bio kvalitě, o které můžete být zcela přesvědčeni. Pokud však myslíte, že to nepůjde, protože nemáte zahradu, rádi vás vyvedeme z omylu. Zde je totiž seznam ovoce, které doma zvládne vypěstovat i úplný začátečník a zahrady není vůbec potřeba.

Jahody

Jahody patří mezi nejoblíbenější druhy letního ovoce a jsou hojně pěstovány jak u nás, tak v zahraničí. Není se však čemu divit, jejich sladké a zároveň osvěžující plody jsou dokonalou pochoutkou pro každý den a dají se použít na výrobu celé řady dalších dobrot od domácího smoothie, přes zmrzliny až po lahodné koláče.

Jejich pěstování je však mnohem snadnější, než se zdá. Těmto skromným rostlinkám se totiž bude dařit i na balkoně nebo jen tak na parapetu v květináči. Jediné, co potřebují, je řádná zálivka a pořádně pohnojená půda plná živin, které k tvorbě plodů potřebují. Také se jim bude dařit spíše na slunečném místě, kde budou jahody velké a sladké.

Citrony

Ačkoliv jsou citrony spíše exotickým ovocem, i u nás lze tyto chutné kyselé plody plné vitamínů hravě dopěstovat. Na výběr totiž budete mít hned z několika odrůd podle náročnosti a výsledné chuti tohoto ovoce. Stačí si tak vybrat a poté můžete citrony pěstovat třeba i v květináči na chodbě nebo kdekoliv, kde máte aspoň trošičku prostoru.

Fotografie: Unsplash

Také si citrony můžete zkusit vypěstovat sami doma, a to z pecek, které se v tomto ovoci běžně nachází. Stačí totiž jednotlivé pecky zabalit do vlhké utěrky nebo vaty, tu vložit do igelitového sáčku bez otvorů a nechat na sluníčku vyklíčit. Malou sazeničku poté vložíte přímo do půdy a budete se starat o pečlivou zálivku a další péči.

Jablka

O tom, že jablka jsou skvělým zdrojem vitamínů téměř po celý rok, jste už nejspíš slyšeli. Slyšeli jste ale o trpasličích jabloních, které jsou hitem po celém světě? Jedná se totiž o skvělou formu, jak si toto ovoce dopěstovat doma, a to i bez rozhlehlé zahrady nebo záhonku. Stačí je totiž mít v květináči, a to například na balkoně nebo terase. Navíc lze zvolit také samoplodnou odrůdu, která vám bude rodit a rodit.

Fíky

Fíkovníky patří mezi skutečně krásné rostliny, které se mnohdy využívají jako ozdobné a pouze jako potěcha pro oči. Skvělé však je, že se z nich velmi snadno může stát také potěšení pro vaše chuťové buňky, a to v podobě lahodných plodů ovoce. Ty totiž lze pěstovat i bez nutnosti zahrady, a to jak doma, tak ve venkovních prostorech. Potřebují pouze vydatnou a pravidelnou zálivku a dostatek slunečního záření.

Nektarinky a broskve

Podobně jako u jablek, i stromy tohoto ovoce mají svou trpasličí verzi, kterou není třeba pěstovat na zahradě, ale vystačíte si pouze s balkonem, terasou nebo podobným prostorem. Stačí mít pouze dostatečně velký květináč a popřát této plodině potřebnou vláhu. Nejlepší je umístit tento zakrnělý strom na slunečné a teplé místo, díky kterému budou plody krásně sladké a šťavnaté.

Borůvky

Borůvky patří mezi další velmi oblíbené letní ovoce, které vás v teplých dnech potěší svou mírně kyselkavou chutí. Jejich pěstování váš však bude těšit taktéž.

Fotografie: Unsplash

Stačit jim bude totiž pouze květináč a trošku slunného plácku, na kterém bude tato rostlinka krásně prosperovat a brzy bude plná lahodných plodů. Podle odrůdy si také můžete vybrat kdy bude plodit a jestli chcete spíše menší, nebo pořádně velké bobule.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]