Pokojové rostliny, které mohou představovat nebezpečí pro děti a domácí mazlíčky

Fotografie: Freepik

Jestli rádi pěstujete pokojové rostliny, určitě musíte vědět, které jedovaté pokojovky není dobré pěstovat doma, protože by mohly poškodit vaše zdraví.

Některé rostliny sice neohrozí život, ale mohou se objevit závažné zdravotní problémy, které budete muset řešit s lékařem. Proto pěstování jedovatých pokojových květin nechte zkušenějším pěstitelům. Podívejte se, jaké rostliny do našeho seznamu patří.

Cyklámen má jedovaté vlastnosti, stejně jako Amaryllis

Cyklámen sice v domě pomáhá odvrátit špatné sny i obavy a měl by být umístěn poblíž postele v ložnici, ale pokud pomineme magickou sílu, musíte vědět o jeho jedovatých vlastnostech. Šťáva z kořene může spálit sliznici, riskujete také horečku, bolesti v krku a dušnost. Nejjedovatějšími částmi jsou semene a kořeny.

Fotografie: Freepik

Amaryllis je rostlina, která má jedovaté cibule – obsahují alkalodi lycorin. V malých dávkách má expektorační účinek, ve velkých může způsobit zvracení. Pokud se list rostliny odlomí a vyteče mléčná šťáva, důkladně si umyjte ruce a nedotýkejte se očí.

Difenbachie je rostlina, která zlepší chemické složení vzduchu v místnosti, ale míza je jedovatá, zvláště ta ve stonku. Při kontaktu s pokožkou obličeje nebo rukou může způsobit problémy s trávením, dýcháním a popáleniny. Starejte se tedy o rostlinu v rukavicích. Pěstování diefenbachie je v mateřských školách zakázáno.

Mezi další jedovaté patří pelargonie nebo kaktus

Pelargonie je rostlina, která je velmi užitečná. Na jedné straně je vynikajícím antiseptikem, pomáhá zmírnit stres a napětí, existují ale lidé, kterým může tato květina vyvolat astmatický záchvat nebo alergickou reakci. Kaktusy sice nejsou jedovaté, ale mají nebezpečné trny, které mohou ublížit. Některé druhy kaktusů mohou obsahovat halucinogeny, které způsobí paralýzu nervového systému.

Fotografie: Freepik

Pryšec, nebo spíše jeho druhy euphorbia a europhobia, jsou podobné kaktusům, a patří mezi skutečně jedovaté květiny. Mléčná šťáva způsobuje popáleniny, a pokud se dostane do úst, způsobuje nevolnost, průjem, závratě nebo popáleniny sliznic. Tyto rostliny přitom můžete často vidět na parapetech ve školách. Aloe je hodně oblíbená rostlina, ale některé druhy jsou jedovaté. Většina z nich se může použít k léčebným účelům, ale ty jedovaté mohou způsobit děložní krvácení a potraty u těhotných žen.

Pokud máte děti nebo zvířata, jedovatým rostlina se vyhněte

Hortenzie jsou rostliny, u které jsou jedovaté všechny části. Pokud se dostane do těla, způsobí pocení, zhoršení krevního oběhu nebo bolesti žaludku. Pokud máte domácí mazlíčky nebo malé děti, pro jistotu si domů žádnou jedovatou pokojovku nepořizujte. Pokud je doma máte a vidíte, že má rostlina zlomený stonek, je lepší se ho nedotýkat.

Jestliže je doma máte, dejte je co nejdále od dětí i zvířat. Především kočky rády žvýkají listy, aby uhasily žízeň.

Zdroj: Thespruce