Topení v bytě je reakcí na klesající venkovní teploty. To může vést ke kondenzaci vody na oknech. Za odpařování a různé mlžení ale často může špatný způsob větrání.
Pokud se nepostaráte o správnou cirkulaci vzduchu, pravděpodobně se později setkáte s plísní. Dá se s tím vším ale něco dělat? Pára na okně je prvním znakem toho, že uvnitř bytu nebo domu je jednoduše přílišné vlhko. Nejdřív se to celé zdá jako kosmetická vada, dokud ale na oknech nezačne rašit plíseň. Jestli jste se s tím setkali v kuchyni, bude na tom rozhodně mít svůj podíl nevyužívání digestoře během vaření.
Kontrola zaplněnosti prostředí
U oken zkontrolujte několik věcí. Může jít o chyby zcela konstrukční nebo jen o podcenění rozložení prostoru. Třeba máte na parapetu jen moc květin, případně příliš husté a těžké závěsy. Tohle všechno i různé drobnosti může podle webu ProŽeny blokovat proudění vzduchu k oknům. Mohou vám pomoci i babské rady, které doporučují postřiky přímo na okna.
Schnutí prádla se dá mnohonásobně uspíšit. Proces urychlí například i důkladné větrání
Smíchejte jeden díl glycerinu s deseti díly čistého lihu. Roztok naneste na čistá a suchá okna, pak povrch důkladně vytřete jelenicí. V praxi není problém sehnat čistý líh, horší to může být s glycerinem. Bývá někdy v obyčejných drogeriích, mají ho v nabídce i lékárny. Musíte se ovšem trefit. Nakonec takto ošetřené sklo zůstane bez mlžení nejdéle, ale směs není samospásná. Je tedy potřeba jednou za čas tento zákrok opakovat. Neobjevily se ani žádné šmouhy.
Opět to větrání
Klíčem k absenci mlžení je správná cirkulace vzduchu. Hodně lidí spoléhá na průběžné ventilačky, které jsou ale slabé. Samotný vzduch jimi dle webu OknaCreative měníte jen pomalu, místo toho konstantně přicházíte o teplo. Ve výsledku se tak dopracujete nejen k většímu zamlžení, ale i vyšším účtům za energie. Větrejte pořádně, stačí 5 minut pořádného průvanu několikrát denně. Tam, kde se vám okna mlží, nesušte prádlo a ani jinak nezvyšujte vlhkost.