Čistoskvoucí okna jsou přáním každé hospodyňky. Jedlá soda nebo ocet jsou přesně to, co potřebuje

Fotografie: Depositphotos

Neztrácejte čas namáhavým drhnutím a leštěním oken. Díky těmto trikům mohou být vaše okna opět dokonale čistá za zlomek času a bez namáhavé práce. Takto je snadno vyčistíte.

Abyste si mohli užít výhled z čistých oken, ale nemuseli jejich mytím ztrácet drahocenný čas, můžete si práci usnadnit pomocí těchto geniálních triků. Takto budete mít všechna okna brzy dokonale čistá a bez jediné šmouhy. Zbývající čas tak můžete strávit svými oblíbenými činnostmi. Vyzkoušejte tyto jednoduché triky a vyčistěte okna od všech nečistot. Pohled z dokonale vyčištěných oken si náramně užijete.

Jak snadno a účinně vyčistit okna

Jak dlouho vaše okna zůstanou čistá, ovlivňuje spousta faktorů. Z vnější strany se na oknech usazuje prach ze znečištěného vzduchu, skvrny od hmyzu nebo ptačího trusu. Vlivem počasí pak tyto skvrny mohou na oknech zaschnout a opravdu špatně se odstraňují. Na vnitřní straně oken se mohou objevit mastné skvrny, zejména v kuchyni v důsledku vaření a přípravy dalších pokrmů.

Zvolte správnou dobu pro čištění oken

Aby byla vaše okna dokonale čistá a bez jediné šmouhy, je důležité pro jejich čištění zvolit vhodnou denní dobu. Pro snadné mytí oken zvolte slunný den, ale ne příliš horký. Velmi vysoká teplota způsobuje rychlé usychání vody, což má za následek vznik šmouh. V zimě se vyhněte mytí oken při silném mrazu. Ani ten mytí oken neprospívá, protože voda může zatéct do těžko dostupných míst, následně zamrznout a okna poškodit.

Důležitá je příprava oken

Než se pustíte do samotného mytí oken, měli byste odstranit veškeré záclony, závěsy, rolety i žaluzie, abyste si usnadnili přístup ke všem částem okna. Tato příprava ovlivní rychlost, kvalitu i důkladnost mytí oken. Nezapomeňte setřít prach a další nečistoty z okenních parapetů a rámů. K tomu můžete použít hadřík z mikrovlákna nebo vysavač, který vám tuto práci výrazně urychlí.

mytí oken
Fotografie: Pixabay

Zvolte správný mycí přípravek

Jak snadno a rychle máte okna vyčištěné, závisí i na správně zvoleném mycím přípravku. Nemusíte nutně utrácet za drahé čisticí přípravky plné chemie, můžete využít i domácí přípravky a chemii nahradit přírodními produkty. Skvěle se k čištění oken hodí jedlá soda nebo ocet, které dokáží odstranit i ty nejodolnější skvrny. Práci vám ale usnadní také aku stěrka, se kterou je mytí oken hračka.

Připravte si vhodné pomůcky

Pro důkladné vyčištění oken si v první řadě připravte měkký hadřík a vysavač. S těmito pomůckami snadno odstraníte prach a jemné povrchové znečištění. V dalším kroku budete potřebovat kyblík s čistou vodou, suchý hadřík a měkkou houbu na mokré čištění. Pro odstranění přebytečné vody skvěle využijete stěrku, která snižuje riziko vzniku šmouh.

Postupujte ve správném pořadí

Při mytí oken je potřeba dodržovat doporučený postup. Vždy začněte mytím rámů a zárubní a postupujte z vnitřní strany ven. Okna bývají z vnitřní strany většinou méně zašpiněná než z vnější strany a při opačném postupu byste si vnitřní stranu mohli špinavou vodou nebo hadříkem více zašpinit.

Zdroj: Clinex

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]