Muškáty mohou být chloubou vaší zahrady či parapetů celé léto. Stačí se držet osvědčených pravidel pro jejich pěstování

Fotografie: Freepik

Muškáty jsou okrasné květiny, které můžeme mít vysazené v květináči, na zahradě, ale i v závěsných koších. Během květenství plodí bohaté a barevné květy, jsou proto dokonalou ozdobou našeho domova.

Jedná se o dlouhotrvající letní květiny, proto jsou oblíbenou ozdobou mnohých zahradnic. Dobře se jim daří v teplejším podnebí, proto jejich krásné květy očekávejte převážně v létě. Přinášíme několik tipů, aby vaše květy vydržely barevné a bohaté co nejdelší dobu. Přezimovat nám mohou jednoduše doma v interiéru, pokud se o ně správně staráme, vydrží nám květiny dokonce několik sezón. Nejedná se tedy ani o velkou finanční investici. 

Existuje několik odrůd, vyberete si určitě tu vhodnou

Muškáty je možné pořídit v několika různých odrůdách. Mohou se lišit svojí velikostí, ale i barvou, kterou kvetou jejich květy. Mohou dosahovat délky několik centimetrů, ale i jejich desítek. Barevné provedení nemusí být pouze v obvyklé červené barvě, ale mohou se vyskytovat i odrůdy růžové, fialové nebo oranžové. Bez ohledu na zvolenou odrůdu je potřeba je pravidelně prostřihávat. Pokud je totiž necháme samovolně růst, budou sice dlouhé, ale jejich květenství nebude tak bohaté. 

Fotografie: Pexels

Pečlivé seříznutí jednotlivých kořínků paradoxně nutí rostlinu jich produkovat ještě více. Nikdy ale nadbytečné kořínky netrhejte pomocí rukou, vždy použijte ostré nebo speciální zahradnické nůžky. Jakmile vyrostou nové květy, je zapotřebí ty staré držet pod kontrolou. Ideálním způsobem je staré květy postupně minimalizovat a nahradit květy novými. Odstraňovat musíme také všechny vybledlé listy, protože ty naší květině také neprospívají.

Pozornost musíme věnovat hnojení, ale i ochraně před škůdci

Pro energii rostliny je potřebné, abychom svoji energii a péči věnovali také hnojení. Muškáty na hnojení nejsou moc náročné, ale malou dávku bychom jim měli dopřát. Doporučená frekvence je jednou za měsíc. Při výběru dáváme pozor na to, abychom zvolili vhodný druh hnojiva. Před zasazením nebo přesazením květin musíme pozornost věnovat také dostatečnému množství kompostu. Půda na muškáty musí být dostatečně lehká, ale také dobře odvodněná.

Fotografie: Freepik

Muškáty není potřeba zalévat často, ale je lepší jim dopřát velké množství vody. Budou z toho lépe prosperovat, než pokud je budeme zalévat minimálně a denně. Větší objem vody přispívá k vývoji silnější rostliny. Muškáty jsou zřídka napadeny škůdci, naopak, mnoho zahradníků věří, že jsou před nimi spolehlivou ochranou i pro ostatní květiny. Hodí se například do zeleninových záhonů.

Zdroj: GardeningKnowHow