Přepnutím oken do letního režimu snadno předejdete neúnosnému horku. Tento trik zná jen hrstka lidí

Fotografie: Depositphotos

Nastavení oken na zimní či letní režim je vždy důležitým krokem k zajištění pohodlí a energetické efektivity v domácnosti během celého roku.

A protože je tady červen, budeme se věnovat přepnutí oken do letního režimu. Tento proces obvykle zahrnuje úpravu v nastavení kování oken. To pak umožňuje lepší cirkulaci vzduchu a zabraňuje se nadměrnému hromadění tepla uvnitř. V letním režimu by okna měla být nastavena tak, aby netěsnila příliš pevně, radí web DostawaOkien. Vzduch pak může nepatrně proudit, čímž se zajistí, že interiér zůstane svěží a nepřehřátý.

Letní a zimní režim nastavení oken

Některé druhy oken umožňují uživatelům snadné přepínání mezi letním a zimním režimem prostřednictvím jednoduchého otočení šroubu nebo čepu. To je možné provádět běžnými nástroji, jako je imbusový klíč. Avšak ne všechna okna tuto funkci mají. Budete-li si teprve okna pořizovat, informujte se i na tuto funkci. Jestliže vaše současná okna nastavení sezonního režimu umožňují, nastavte je 2krát ročně – tedy na již zmíněný letní a zimní režim. Bude tak zajištěna správná funkce v tom kterém ročním období a tímto správným používáním se může prodloužit i životnost oken.

Až budete tentokrát okna na letní režim přepínat, zkontrolujte těsnění a celkovou funkci oken, abyste případné opravy a seřízení stihli do topné sezony. Jestliže si seřízením oken nebo přepnutím na požadovaný režim nejste jistí, obraťte se na výrobce či jiného odborníka, který vám může s nastavením pomoci.

Povinná výměna kotlů: Po 1. září roku 2024 hrozí pokuta až 50 000 Kč

Jak postupovat při seřízení na letní režim

Novější typy oken lze seřídit rukou, na ty starší budete potřebovat nějaké nářadí. Možnost přepínání do jednotlivých sezonních režimů nemají jen ty nejstarší druhy oken. Většina moderních typů je již tou možností vybavena. Na zimu jste přítlak oken nastavili na co nejvyšší, aby z bytu neunikalo teplo a dovnitř se vám nedostával studený vzduch z venku. Nyní je zapotřebí provést to obráceně. Přepnutím režimu na letní začne fungovat mírná mikroventilace. Tím si zajistíte, že v bytě nebude nadměrné horko, a vzduch nebude vlhký a těžký.

Seřídit plastová okna můžete přímo na okenních křídlech, uvádí web Feneste. Nacházejí se tam šrouby, anebo takzvané IS čepy, jimiž pootočíte. Na zimu jste měli šrouby utažené, aby celé okenní křídlo i s těsnící gumou dokonale přiléhalo k rámu. A nyní je zapotřebí pootočit šroubem o 90 nebo o 180 stupňů – záleží na typu kování na vašem okně. A přítlak křídla k rámu se nepatrně uvolní. Zjednodušeně řečeno: utažením nebo povolením šroubu kování nastavíte plastové okno do požadovaného režimu.

Šrouby nebo čepy jsou součástí kování okenních křídel

Podle typu kování, čepu či šroubu budete muset využít některé nářadí. Imbus, plochý šroubovák, hvězdičku. Kdo má nejmodernější okna z poslední doby, zřejmě režim přítlaku zvládne provést rukou. Šrouby kování jsou umístěny v blízkosti kličky nebo po velké části obvodu křídla. Bývají označeny ryskou či jinou značkou. Vodítkem vám bude i následující video.

Laická kontrola nastaveného režimu: jdou-li okna otvírat a zavírat velmi lehce, zřejmě máte nastavený letní režim. U zimního režimu musíte vyvinout úsilí, abyste okno zavřeli. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás v minulosti napsali i o termodekách, které nepustí přes okno do bytu horko.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*