Rostliny, které skvěle poslouží v boji s otravnými komáry. Zažijte léto konečně bez jediného štípance

Fotografie: Depositphotos

S přicházející sluníčkem se začnou objevovat také úskalí letních dnů, které nemá nikdo rád. Jedním z takových jsou komáři. Jedná se o drobný hmyz, jehož přítomnost není lidem příjemná.

Jakmile se venku oteplí, objeví se komáři. Ti jsou otrávení nejen typickým pisklavým zvukem, který vydávají, ale hlavně proto, že lidé často po střetnutí s nimi končí poštípaní. Boj s komáry ale nemusí být tak složitý, jak se zdá. Existuje velké množství rostlin, které komáry přímo odpuzující. Jak si s touto otravnou havětí poradit přírodní cestou?

Pomoc hledejte v oblíbených bylinkách

Při boji s komáry většina lidí sáhne po repelentu. Málokdo totiž ví, že účinným bojovníkem mohou být i bylinky, které běžně máme v kuchyni nebo na balkoně. Mezi přírodní bojovníky s komáry se řadí například bazalka, meduňka a rozmarýn. Ideální je pěstovat je v kombinaci s dalšími rostlinami, se kterými se jim daří. Jen jedna květina nám totiž všechny komáry neodradí. Mezi ideální kandidáty, které bychom měli na naši zahrádku přidat, patří fenykl, levandule, pelargonie, šanta, měsíček a máta.

Fotografie: Unsplash

Výše uvedené bylinky jsou velmi nenáročné na údržbu, budou nám tak poctivě sloužit bez velké námahy. Jejich pach je pro komáry natolik odpudivý, že se k našemu záhonů ani nepřihlíží. Vysadit můžeme také šantu kočičí. Jedná se o velmi rychle rostoucí květinu, která nepotřebuje speciální péči a poradí si i v suchém prostředí. Kvete po celé léto, bude nám tak tvořit i okrasný prvek našeho záhonu nebo balkonu. Jeho vůně odradí nejen komáry, ale také klíšťata. Výbornou kompozici tvoří s levandulí. Jedinou její nevýhodou, která vyplývá již z názvu květiny je, že přitahuje kočky, které okusují její kořeny.

Nenechte se zastrašit složitými názvy 

Levandule je nejen okrasnou rostlinu, ale může nám také pomocí v boji s tímto otravný hmyzem. Je charakteristická svými malými květy, jejichž barva je v rozmezí od bílé po fialovou. Jedná se o květinu, která není náročná na péči a vysadit si ji může i úplný začátečník. Levanduli se doporučuje během léta prostříhávat, na jaře je dokonce ideální zkrátit ji přímo u země. Nenáročnou rostlinou je také pelargónie. Dobře se jí daří v jakékoliv půdě a nevyžaduje ani velké množství slunce nebo vody.

Fotografie: Unsplash

Další žádoucí rostlinou na Vašem záhonku bude geranium. Vyžaduje slunné místo, ale jinak je péče o ni nenáročná. Nemá ale ráda teplotní změny a průvan. K zalévání jí postačí minimální množství vody, kterou jí dopřejete jednou týdně. Pokud se jí dotknete, budou Vaše prsty následně cítit příjemnou, citronovou vůní. A ta je pro komáry přímo odpudivá. Jedná se o přírodní a velmi efektivní repelent.

Zdroj: Goodhousekeeping

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]