Na dvířkách trouby je speciální tlačítko. Mnoho lidí ale neví, jak moc je tato tajná funkce užitečná

Fotografie: Depositphotos

Trouba má mnoho skvělých funkcí, které usnadňují manipulaci s ní. Má ale také speciální tlačítko, jež se vám bude hodit, když tento spotřebič budete čistit.

Všichni mají doma troubu, ať už je jakákoliv. Důležitá je její funkce – snadno v ní připravíte spoustu lahodných pokrmů a dezertů. Jenže troubu je třeba čas od času vyčistit, a to nejen zevnitř, ale i sklo. Od toho je na dvířkách speciální tlačítko, díky kterému sklo z dvířek snadno vyjmete. Nejenže si tak usnadníte práci při úklidu vnitřku trouby, ale můžete tak i důkladně vyčistit špinavé a zanešené vnější sklo.

Fotografie: Depositphotos

Jak vyjmout sklo z dvířek trouby

Nejnáročnější je vyčistit špinavé a zamlžené sklo uvnitř trouby. Pokud ovšem tuto část vynecháte, i po důkladném umytí bude trouba stále vypadat špinavě. Většina pečicích trub má ale „tajné“ tlačítko, které umožňuje jeho vyjmutí. Spousta lidí o této možnosti ani neví, tudíž ji nevyužívají. Namísto mačkání látky mezi dvě tabule jednoduše odstraňte vnitřní sklo.

Nejprve vyklopte západky na spodní straně dvířek. Poté odstraňte lištu na horní straně a vytáhněte uvolněné sklo. Konstrukce se může lišit podle výrobce trouby. Princip je však stále stejný. Když si nebudete vědět rady, stačí si vyhledat online verzi příručky pro váš spotřebič. Právě zde naleznete podrobné informace, jak sklo bezpečně odmontovat. Většina lidí manuály nečte, takže o tom nemají ani ponětí.

Čištění vnitřku trouby

Špinavá trouba je prokletí mnoha lidí, kteří rádi pečou a vaří. Zaschlé zbytky jídla, mastné skvrny nebo skvrny od jídel lze odstranit, i když to není zrovna snadné. Existují však domácí prostředky, jež ani nevyžadují drhnutí připáleného povrchu. Do misky nasypte jedlou sodu a přidejte o polovinu méně vody. Vše smíchejte dohromady, aby vznikla hustá pasta.

Tuto směs rozetřete na sklo trouby. Pro zvýšení účinku můžete k jedlé sodě přidat ocet. Přelijte ho do rozprašovače, postříkejte vnitřek trouby a zasypte ho jedlou sodou. Vše začne hodně pěnit a působit společně. Poté počkejte, až se bubliny přestanou objevovat, a vše opláchněte vlhkým hadříkem. Spolu s jedlou sodou by se měly odstranit všechny mastnoty a nečistoty.

Zdroj: Genialne

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]