Na ochranu rostlin před škůdci vyzkoušejte přírodní prostředky. Připravit je zvládne každý

Fotografie: Freepik

Pokud máte krásnou zahrádku, určitě v ní nechcete žádné škůdce. Chemické prostředky jsou sice účinné, ale v žádném případě nejsou šetrné k rostlinám ani životnímu prostředí. Přitom si můžete doma sami vyrobit velmi silné prostředky, které mají oproti chemickým řadu výhod. Jsou levnější a hlavně jsou ekologické a vyrobit je zvládne každý.

Chemické pesticidy jsou zdraví škodlivé

V obchodě najdete široký výběr různých druhů pesticidů proti škůdcům, jenže všechny tyto látky jsou zdraví škodlivé. Podle Světové zdravotnické organizace každoročně zemřou stovky tisíc lidí na otravu po požití pesticidů. Pesticidy kromě škůdců hubí také prospěšný hmyz, zvířata a ptáky. I malé množství vám může ublížit.

Pesticidy se dostávají do vody a půdy a poškozují naše zdraví i zdraví zvířat a rostlin. Všechny ovocné plodiny by měly být pěstovány v ekologicky čistém prostředí. K ošetření ovocných stromů by se měly používat pouze přírodní prostředky proti škůdcům a hlodavcům.

4 nejbezpečnější přípravky na hubení škůdců

Koriandr

S pomocí koriandru se zbavíte škůdců. Potřebujete čerstvý koriandr. Vařte ho alespoň deset minut. Tekutinu oceďte a nechte vychladit. Vlijte tekutinu do láhve s rozprašovačem. Bezpečně s ní odpudíte všechny mravence a také blechy. Pokud nemáte čerstvý koriandr, můžete použít sušený.

Levandule

Použijte čerstvé listy nebo éterický olej. Levandule je skvělá proti mravencům, kteří nemají rádi její výraznou vůni. Čerstvé listy zalijte 300 ml studené vody. Přiveďte k varu a poté odstavte. Vlijte do láhve s rozprašovačem a postříkejte jimi rostliny a povrchy. Můžete také dát čerstvou levanduli do otvorů, k oknu atd. Bude to mít stejný efekt.

Fotografie: Pixabay

Cukr s jedlou sodou

Tato směs je velmi účinný hubič švábů. Smíchejte sodu s cukrem a přidejte trochu vody. Vložte do malých nádob. Cukr šváby přiláká a soda je zahubí. Tyto nádobky umístěte na místa, kde se hmyz vyskytuje nejčastěji pod nábytek, do krabic, topných zařízení atd. Můžete také směs jednoduše rozsypat po podlaze, nebo nábytku, ale v tomto případě nepřidávejte vodu.

Abyste se švábů zbavili jednou provždy, udržujte svůj byt v čistotě. Nenechávejte špinavé nádobí a zbytky jídla v kuchyni. Opravte otvory, kterými by se mohli opět dostat dovnitř. Místnost dostatečně větrejte.

Fotografie: Pixabay

Česnekový roztok

Česnek je jedním z nejsilnějších repelentů pro hubení několika druhů škůdců. Česnekový roztok má mírné aroma, takže nebude vadit vám ani vašim mazlíčkům. Můžete ho bez starostí použít i uvnitř.

Nakrájejte střední hlavu česneku a přidejte několik hřebíčků. Zalijte je dvěma sklenicemi vody a nechte vařit po dobu 24 hodin. Před použitím tekutinu oceďte a poté smíchejte s třemi litry vody. Tekutinu použijte na rostliny, zeleninu nebo na povrchy.