Na podporu květu a zároveň proti škůdcům. To je směs na zalévání rostlin, kterou znají jen zkušení pěstitelé

Fotografie: Depositphotos

Aby rostliny kvetly ještě krásněji, je třeba je v období rašení přikrmovat. Když se na nich začnou tvořit poupata, zalévejte je vodou s jednou důležitou přísadou.

Zkušení pěstitelé květin, aby předešli takovému škodlivému stavu, se snaží pravidelně přesazovat květiny do obnovené a na živiny bohaté půdy. Ale po 3 měsících pěstování uvnitř začnou znovu hladovět a časté transplantace jsou plné zranění a neustálého stresu. Aby rostliny velkolepě kvetly, doporučuje se během období tvorby pupenů používat vrchní zálivku. Díky tomu rostliny kvetou nádherněji a déle a květní úbory jsou větší a barevnější.

Co je ricinový olej

Ricinový olej se získává z ricinového oleje a je směsí kyseliny olejové, linolové a ricinolové. Mastná kyselina ricinol je 80-85% a právě tato složka má hlavní vliv na rostlinné organismy. Ricinový olej má antibakteriální vlastnosti, a proto se používá k boji proti různým plísním a bakteriím, virům. Když se látka dostane na květ, stimuluje rostlinu a inhibuje životně důležitou aktivitu patogenní flóry. Olej má také regenerační a stimulační účinek.

Tyto vlastnosti ricinového oleje pomáhají zlepšit celkový zdravotní stav rostlin, urychlují růst a metabolismus a vstřebávání živin z půdy. To vede k lepšímu vzhledu a poupatům květů. K přípravě hnojiva budete potřebovat:

  • 1 čajová lžička ricinového oleje;
  • Plastová láhev o objemu 1 l;
  • voda, která se usadila při pokojové teplotě.
Fotografie: Freepik

Do láhve nalijte vodu, přidejte olej, pevně uzavřete víčkem a protřepejte. Rozdělte ricinový olej na malé částečky a smíchejte ho s vodou, abyste nepoškodili kořenový systém rostliny. Květy zalévejte ihned po smíchání, dokud se olej nezačne shromažďovat na povrchu. Tento vodný roztok lze použít také k zavlažování listů a stonků rostlin. Abyste dosáhli maximálního účinku hnojení, navlhčete substrát 2-3 hodiny před podáváním hnojiva.

Nezkušení pěstitelé by si měli uvědomit, že někdy je rostlina v květináči ve fázi klidu (hibernace). V tomto období nekvetou. Tato zelená fáze by neměla být zaměňována s nemocemi nebo nedostatkem mikroživin. Rostlinné organismy se nesmí krmit v době vegetačního klidu. Takové jednání jen škodí.

Jak se zbavit škůdců?

Obecně platí, že všichni škůdci rostlin nesnášejí vodu, takže většinu těchto problémů můžete vyřešit důkladným opláchnutím listů větších rostlin sprchou a ponořením menších rostlin do vody. Namáčení se provádí takto – v kbelíku smíchejte několik lžiček prostředku na mytí nádobí s 3,5 litry teplé vody, podržte kořen rostliny v květináči a ponořte do vody pouze listy a stonek, poté rostlinu srolujte. Škůdci budou tímto způsobem zcela eliminováni.

Fotografie: Freepik

U větších rostlin můžete použít stejný roztok, ale budete muset rostlinu postříkat, abyste škůdce odstranili. Opakujte jednou týdně, dokud není napadení zcela zlikvidováno. Namáčení a stříkání funguje také, pokud použijete roztok směsi dvou dílů vody a jednoho dílu alkoholu. Vůně tymiánu a levandule odhánějí mšice, proto můžete květináče s těmito rostlinami umístit vedle rostlin ohrožených škůdci, abyste je ochránili. Pomáhá také 2-3x postříkat listy vysoce koncentrovaným tymiánovým nebo levandulovým čajem.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]