Student nechtěl platit drahé kolejné. Svépomocí si přestavěl dodávku na plnohodnotný domov

Fotografie: Vauxford / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Život v dodávce zvolil student lékařské fakulty. Nechtěl platit studentskou kolej ani jiné nájemní bydlení. Musel by se totiž zadlužit.

Než student medicíny Ethan Liebross nastoupil na univerzitu, přemýšlel o tom, jak si zajistit levné bydlení. Několik let žít na koleji se zdálo z důvodu vysokých nákladů nemyslitelné. A tak se rozhodl pro vlastní mobilní „kolej“. Zvolil přestavbu dodávky na tiny house, jenž mu během studií bude sloužit jako vlastní levný domov.

Život v dodávce

Nejprve však přemýšlel o tom, zda může student medicíny a budoucí lékař žít v dodávce. Zda je to vůbec správné, důstojné a profesionální. Jak na tento způsob bydlení budou asi nahlížet spolužáci i škola? Nakonec však tohle řešení zvolil a pořídil si Ford Transit, uvádí web FairCompanies. Náklady na garsonku v Los Angeles dosahují totiž výše 1 600 dolarů měsíčně (asi 38 tis. Kč), ale v okolí univerzity jsou ještě vyšší – mnoho Ethanových spolužáků platí v přepočtu až 43 tis. Kč za měsíc. A vzít si úvěr na to, aby mohl studovat na lékařské fakultě, to Ethan nechtěl.

Renovace a cestování

Se svým otcem strávil Ethan dva měsíce přeměnou vozidla na moderní obytný prostor se vším, co student bude k životu potřebovat. Renovaci předem dobře zvážili, aby design i funkčnost odpovídaly potřebám mladého muže. Z dodávky se stala ideální „kolej“. Elektřinu poskytuje 200ampérová baterie, vaření zajistí plynový vařič. Je tu i lednice, postel s kvalitní matrací, kuchyňský kout s dřezem a tlakovou myčkou. Problémem je absence toalety – to však Ethan řeší svérázným způsobem sklenicí či jinou nádobou, uvádí web MyPositiveOutlooks.

Celý rok před nástupem na fakultu cestoval Ethan se svou dodávkou po Spojených státech a pracoval jako novinář na volné noze. Zkoumal různé komunity, získával zkušenosti a vydělával peníze. A ochutnal svobodný život nomáda. Volba života v dodávce mu umožnila věnovat se svým cestovatelským ambicím v rámci rozpočtových omezení. A přesvědčil se, že v tiny house bude možné žít i po dobu studií.

Svobodná matka postavila pro sebe a své dcery praktický malý domek, který nabízí vše potřebné

Mobilní studentská kolej

Když Ethan nastoupil na lékařskou fakultu, zjistil, že je poměrně obtížné najít parkovací místo poblíž školy. Proto si vozidlo nechával na jednom místě až do pátku, kdy je musel přemístit kvůli pravidelnému úklidu ulic. Později tedy volil parkování ve větší vzdálenosti a do školy dojížděl 8 minut na kole – na rozdíl od některých spolužáků, co dojížděli třeba i 1,5 hodiny. Kromě praktických funkcí slouží Ethanova dodávka jako centrum pro sociální interakci a zapojení komunity.

Ethan dokázal proměnit svůj mobilní dům i ve společenský prostor, kde se svými kamarády pořádá palačinkové svačiny nebo jim nabízí bezplatné ostříhání. Velký dům za život v dodávce vyměnila i odvážná důchodkyně. Také o ní jsme na BydlímeÚtulně psali.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*