Po ovocných muškách nezbyde ani stopa. Hravě je odpudí i jablečný ocet a přípravek na mytí nádobí

Fotografie: Depositphotos

Ovocné mušky se dostanou prakticky do každé domácnosti. A protože se velmi rychle množí, není snadné se jich zbavit. Několik možností tu ale je.

Také se divíte tomu, kde se vlastně ovocné mušky octomilky (Drosophila) berou? Necháte na lince rozkrojený citron či jiné ovoce a ráno se nestačíte divit, kolik mušek se kolem vyrojilo. Patří k jednomu z nejobtížnějších druhů hmyzu v domácnosti a je zapotřebí se s nimi vypořádat.

Život octomilek

Octomilky měří jen asi dva milimetry, ale dokáží létat na velké vzdálenosti a mají vynikající čich. Tyto mušky si domů přinesete s koupeným ovocem a zeleninou, nalétají k vám oknem, anebo se v bytových domech mohou šířit stoupačkami. Život těchto mušek není dlouhý, trvá 2–3 týdny.

Hmyz se ovšem množí tak rychlým tempem, že se nestačíte divit. Samičky kladou do ovoce denně spoustu vajíček, z nichž se do 14 dní vylíhnou mladí jedinci, informuje web DomekIOgrodek. A pak se všichni usadí na ovoci či zelenině a opětovně je infikují. Jakmile se mušky u vás jednou usadí, těžko se jich zbavit. Vy je nevidíte, ale někde v domácnosti jsou.

Hřebíček zapíchnutý v citronu ocení celá domácnost. Postará se o zápach i otravný hmyz

Past na ovocné mušky

Naštěstí je možné invazi tohoto nepříjemného hmyzu snadno zabránit. Stačí si připravit domácí past na ovocné mušky a využít jejich čich. Výroba této pasti trvá jen několik minut. Do misky nalijte půl hrnku jablečného nebo bílého octa a přidejte lžičku přípravku na mytí nádobí – v našich podmínkách to bude nejspíš Jar. Ocet mušky až neuvěřitelně přitahuje; však také odtud název octomilky. Roztok promíchejte opatrně, aby nepěnil. A pak tuto návnadu položte na okenní parapet, radí web ThoughtCo.

Ovocné mušky octomilky
Fotografie: Pixabay

Druhou možnou pastí je miska s pokrájeným ovocem (pomeranč, jablko, hroznové víno) přikrytá potravinářskou fólií. Jakmile fólii napnete, vytvořte do ní několik malých otvorů. Mušky přiletí za vůní ovoce, dírkami se dostanou dovnitř, ale ven už jim to nepůjde.

Rojení octomilek můžete zamezit i tak, že nebudete nakrojené, nakousnuté či hnijící ovoce nechávat volně ležet. Vždy je ukliďte do ledničky, ohryzky házejte rovnou do koše. Možná si to neuvědomujete, ale i kdybyste v tomto okamžiku mušky v bytě neměli, dostanou se k vám rychle. Máte je totiž jistojistě blízko obydlí, a to v popelnicích.

Na BydlímeÚtulně jsme psali také o tom, jak se doma zbavit pavouků či hmyzu pomocí některých rostlin.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*