S láskou pečujeme o rostliny na zahradě i doma. Někdy však i přes veškerou péči začnou schnout bez zjevné příčiny. Než dáte rostlině poslední sbohem, zkuste ji zachránit tímto postřikem.
Škůdci na rostlinách jsou bohužel věčné téma. Existuje jich mnoho druhů, ale těch nejrozšířenějších je jenom pár. Pokud zjistíme, jak se projevuje napadení škůdcem na rostlině, můžeme včas rozpoznat rizika a zasáhnout. Dnes se zaměříme na svilušku, která je velmi drobná a okem špatně viditelná. Většinou nás na její přítomnost upozorní až samotná rostlina tím, že i přes dobrou péči neprospívá. Poradíme vám, jak ji poznat a jak se jí zbavit.
Jak poznáme napadení sviluškou
Sviluška se řadí mezi pavoukovce a je klasifikovaná jako roztoč. Je opravdu drobounká, takže pouhým okem je téměř neviditelná. Prozradit ji mohou drobné bílé pavučinky, ale ani ty nemusí být hned vidět. Existuje několik druhů svilušek, mohou se barevně lišit, tak se nenechte zmást. Najdete je v bílé, zelené i červené barvě. Rostlině škodí všechny druhy stejným způsobem.
Napadení rostliny sviluškou často zaznamenáte až ve chvíli, kdy se rostlině přestane dařit. Sviluška totiž odsává z listů šťávu a rostlinu tak připravuje o cenné živiny. Listy i přes zálivku začínají uvadat až nakonec zcela uschnou. Zpočátku nám může připadat, že rostlina má jen málo vody, a sami jí ještě více uškodíme přílišným zaléváním. Jakmile zpozorujete vadnutí a osychání listů, nejprve vždy vylučte napadení sviluškou.
Kopřivový sprej na svilušky
Mnozí považují kopřivu za pouhý plevel, který je potřeba ze zahrady bez milosti vymýtit. Kopřiva je přitom velmi všestranná bylinka a poslouží nám v péči o rostliny i naše zdraví. Obsahuje totiž látky, které si poradí se škodlivinami, výborně čistí krev a podporuje její tvorbu. Vaše tělo zbaví toxinů a vaše rostliny zase škůdců. Pokud jste to ještě neudělali, zkuste vzít kopřivu na milost a sami se přesvědčte, jak je účinná.
Pro přípravu postřiku si natrháme asi 1 kg čerstvých kopřiv (nejlépe mladých). Nasekáme je na menší kusy a zalijeme 10 l vody. Pokud máte dešťovou, určitě ji použijte. Nálev necháme louhovat v uzavřené nádobě (v kanystru nebo kyblíku s těsným víkem). Směs necháme odloženou asi dva týdny. Před použitím ji vždy ještě naředíme v poměru 1 : 20, přelijeme do rozprašovače a můžeme aplikovat. Pokud máte jen pár rostlin, upravte si poměry dle potřeby.
Zdroj: Porady Interia