Sezóna klíšťat je v plném proudu. Naučte se proti nim efektivně chránit

Fotografie: Pexels

Teplé počasí neznamená jen příjemně strávené odpoledne venku na vzduchu, ale také výskyt nebezpečných a otravných parazitů. Jedním z nich jsou právě i klíšťata.

Přestože si spousta lidí myslí, že klíště mohou chytit pouze v lese, není tomu tak. Daří se jim totiž v jakékoliv trávě, narazit na ně tedy můžeme i na oblíbeném koupališti nebo na naší zahradě. Mohou se vyskytovat i na dětském hřišti mezi bytovkami. Ochranu před nimi bychom v žádném případě neměli podceňovat, mohou totiž přenášet velmi závažná onemocnění.

Co všechno nám mohou způsobit

Klíšťata sice neumí ani létat ani skákat, dokážou ale bezpečně najít prostředí, které právě potřebují. Způsobují nepříjemné kousnutí, které je doprovázeno nejen zarudnutím nebo otokem, ale také výrazným svěděním postižené oblasti. Jsou nebezpečným parazitem nejen pro nás a naše děti, ale i pro naše domácí mazlíčky. Nenechte se zmást, i přesto, že jsou klíšťata opravdu malá, nemoci, které přenáší, jsou závažné a mohou mít i fatální následky.

Fotografie: Pexels

Na trhu je poměrně velké množství ochranných sprejů, které působí odpudivě přímo na klíšťata. Mnoho lidí je ale nepoužívá, a to hlavně z obavy poškození vlastní pokožky. Jedná se totiž o chemické sloučeniny, které mohou mít na pokožku negativní dopad. Dnes se proto podíváme na přírodní odpuzovače těchto drobných parazitů. Nemusíme vždy používat chemické prostředky, aby se u nás klíšťatům nedařilo. Stačí dodržovat pár zásad.

Upravený trávník a specifické rostliny

Základem je nevytvářet prostředí, ve kterém se klíšťatům daří. A to je například vysoký a vlhký trávník. Pokud budeme náš trávník pravidelně sekat, klíšťata se v něm nebudou moci ukrývat a najdou si útočiště někde jinde. Vyhněte se také hromadění posekané trávy nebo dřeva na jednom místě. Jsou to místa, která klíšťata přímo lákají.

Fotografie: Pexels

Do záhonů si zasaďte rostliny, které klíšťata nenávidí. Budou na vašich záhoncích působit okrasně a navíc za vás odvedou potřebnou práci. Patří mezi ně levandule, rozmarýn nebo šalvěj. Jedná se o rostliny, které nejsou náročné na péči, zvládne ji i úplný začátečník. Zároveň se jedná o trvalky, stačí je tedy jednou vysadit a již se o ně více nemusíme starat. Svoji práci odvedou spolehlivě každý rok. Pomoci nám může ale také česnek, cibule nebo citronová tráva.

Zdroj: Prevention

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]