Na výlet za nákupy: Kde výhodně koupit nábytek?

Fotografie: Shutterstock

Zařizujete domácnost novým nábytkem a rádi byste pořídili zajímavé kousky za výhodnější ceny než v České republice? Vyrazte za hranice a pořiďte kousky, které u nás nikdo jiný nemá, případně nábytek z velkých řetězců za nižší ceny.

Kam vyrazit? Záleží na tom, kde bydlíte

Ten, kdo bydlí v Aši, pravděpodobně nepojede nakupovat nábytek do polských Katovic. I Německo ale může dávat smysl, podobně jako Rakousko či Polsko. Naopak Slovensko zpravidla smysl nedává. Vzhledem k velkém propojení českého a slovenského trhu bývají nabídky i cenové podmínky velice podobné, přestože jedna země platí korunou a druhá eurem.

V každém případě, pokud vyrazíte na větší nákupy, doporučujeme vám vyrazit dodávkou, ke které bude sjednané havarijní pojištění. To bývá již takřka samozřejmostí u vozů z půjčovny. Havarijní pojištění si ale můžete sjednat i ke svému vlastnímu autu. Výrazně si tak zjednodušíte situaci v případě havárie nejen v zahraničí, ale i v České republice. Kromě toho se nemusíte tolik obávat střetu se zvěří, krupobití nebo vandalů. Také tato rizika havarijní pojištění zpravidla kryje. Oproti tomu povinné ručení je neobsahuje, nevyužijete-li však možnosti připojištění těchto rizik.

Do Polska za místními výrobci i do řetězců

Polsko je známé svým nábytkářským průmyslem, na který se země začala před několika dekádami orientovat. Tento nábytek je pověstný nízkou cenou, a přestože polský nábytek zakoupíte i v Česku, zpravidla připlácíte za náklady na dovoz a marži dovozce. Pokud tedy zavítáte přímo do polských prodejen, cena bývá nižší. Můžete navíc využít silné koruny, kurz je v posledních měsících nebývale výhodný.

Díky tomu mohou být v Polsku výrazně výhodnější i nákupy z velkých nadnárodních řetězců. Ty totiž na změny kurzů reagují pomaleji. Díky velké konkurenci a velikosti polského trhu navíc pro tyto řetězce může být prodej nábytku rentabilní i přes nižší maloobchodní ceny. Z větších měst zmiňme dobře dostupné Katovice. V dosahu může být z některých částí Česka i Vratislav. Dobře nicméně nakoupíte i v menších polských městech blíže hranic.

Také Německo je nábytkářskou velmocí

Německo se jakožto nejprůmyslovější země Evropy rovněž řadí k nábytkářským velmocem. Působí zde většina řetězců, které známe z České republiky, ale i celá řada dalších místních prodejců, u kterých najdete kousky, jež v ČR k dostání nejsou. Německá kvalita přitom stále má svůj věhlas. A tak právě v Německu můžete zakoupit kvalitní originální nábytek za příznivé ceny.

Vzhledem k úzkému provázání německého a rakouského trhu (podobně jako tomu je mezi ČR a SR) pak mnohé z těchto řetězců najdete i v Rakousku. Z dobře dostupných měst v Německu a Rakousku zmiňme Drážďany, Norimberk, Řezno či Linec a Vídeň.