Chyby při nabíjení telefonu: Ohledy je třeba brát na extrémní teploty i způsob nabíjení

Fotografie: BydlímeÚtulně

Mezi prvky, jimiž se vyznačuje moderní doba, je i prakticky závislost na chytrých telefonech. Ať jde o práci či zábavu, staly se nedílnou součástí našich životů.

Téměř nikdo už se bez něj neobejde, což je také důvod pro horečnaté dobíjení. Způsob, jakým to provádíte, však může mít pro samotný přístroj i fatální důsledky. Dost z těchto návyků pochází z doby předchozích typů baterií, které vyžadovaly zcela odlišný přístup. Můžete samozřejmě najít hodně tipů, jež vám životnost baterie prodlouží. Na prvním místě je však třeba přestat s návyky, které ji výrazně redukují. O co konkrétně jde?

Riziko extrémních mrazů

K velmi časté chybě dochází během zimy, tedy i mrazu. Jste nejspíš zvyklí zapojit telefon do nabíječky hned poté, co přijdete zvenku. Moderní telefony ale nejsou navržené na dobrý provoz ve velmi nízkých teplotách. Je-li tedy venku výrazná zima, vždycky dávejte telefon někam do vnitřní kapsy. Když to není možné, nechte ho po příchodu domů aklimatizovat na pokojovou teplotu. Současně ho však nedávejte například na kamna.

Nabíjení na přímém slunci

Škodí i opačný extrém, tedy nabíjení na přímém slunci. Samotné nabíjení telefon zahřívá. Když se navíc přidá teplo v podobě letního slunce, hrozí přístroji i naprosté přehřátí. Například v autě ho nikdy nenechávejte na palubní desce, ocitne se v „plné palbě“.

Kouzlo levných nabíječek

Je omyl myslet si, že můžete na konkrétní telefon použít zcela jakoukoli nabíječku. V každém balení je už obvykle kabel i adaptér, který je určen výrobcem. Především podezřele levné nabíječky vám telefon v lepším případě nabíjejí příliš dlouho, v těch horších ho mohou zkratovat. Hrozí však i vznik požáru. Ne všechny totiž poskytují stejné množství energie.

Životnost baterie mobilního telefonu je možné prodloužit způsobem nabíjení

nabíjení telefonu
Fotografie: Pixabay

Plné nabití a plné vybití

Toto je relikt starých vyjímatelných baterií, které bylo nutné „formátovat“. Dnešním modelům se nejlépe daří tehdy, když je kapacita baterie mezi 30–80 %. Vyhněte se tedy nárazovému nabíjení z nuly na maximum, udržujte ji v tomto rozmezí.

Zdroj: Santeplusmag

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]