Koupelna bude jako nová. Ingredience ze špajzu vytvoří čisticí směs, která odstraní i roky zažranou špínu

Fotografie: Depositphotos

Existuje velké množství domácích prací, které jsou velmi nepříjemné. Dokonce tak moc, že se jim pravidelně snažíme za každou cenu vyhnout. Nejhorší ze všeho je ovšem koupelna.

Samozřejmě existuje spousta běžně prodejných prostředků, které mají její očistu ulehčit. Jsou ovšem dosti nákladné a jejich dlouhodobé používání nemusí mít dobrý dopad na naše vlastní zdraví. Nejlepší způsob čištění právě této místnosti je použití přírodních a ekonomicky dostupných prostředků, jež si vytvoříte svépomocí. Kromě finanční úspory si zachováte pevné zdraví. Nejen vlastní, ale i dalších členů rodiny. Nemluvě o šetrnosti k prostředí.

Ingredience a nutná příprava

Na výrobu vynikajícího čističe potřebujete přísady, které najdete doslova v každé domácnosti. Konkrétně se jedná o jedlou sodu, bílý ocet, vodu a citronovou šťávu. Do 5 litrů vody přidejte půl šálku jedlé sody a dobře promíchejte. Postupně přilijte polovinu šálku bílého octa. Chemická reakce mezi nimi způsobí pěnění, nelekněte se toho. Jednoduše počkejte, až opadne, a přidejte ještě půl šálku citronové šťávy. Tím je čisticí roztok hotový.

Jakmile je takto připraven, nalijte ho do rozprašovače a můžete vesele pokrýt veškeré skvrny na zdech, dlažbě nebo přímo na umyvadle, vaně a toaletě. Nechte roztok asi půl hodiny působit a pak povrch otřete houbičkou, vlhkým hadříkem nebo jednoduše kartáčem. Jakmile skvrny odstraníte (postřik můžete opakovat), jen místo opláchněte vodou. Teď už si můžete užít perfektní lesk celé vaší koupelny a současně její kompletní zdravotní nezávadnost.

Výhody bílého octa

Bílý ocet je známý jako vynikající likvidátor vodního kamene, dezinfekce a také deodorant. Rozpouští vodní kámen v rozích a dalších těžko dostupných místech koupelny. Současně nádherně leští zrcadla, odmašťuje okna a uvolňuje potrubí. Likviduje také nepříjemné pachy a je to také vynikající prostředek pro udržování koupelny v perfektním stavu.

Co všechno umí citronová šťáva?

Jde o špičkovou přírodní náhradu bělidla. Její bělicí schopnosti dokonale vyleští jak vaši koupelny, tak i toaletu nebo dílnu. Opět se zjeví zašlý lesk, všechny skvrny zmizí a prostředí bude vypadat opravdu jako nové. Kromě toho je citrusový plod zapřisáhlým nepřítelem bakterií a roztočů. Odstraní je tedy naprosto bez milosti a současně vás zbaví nepříjemného zápachu.

Jedlá soda a její efekty

Výhody a nejrůznější užití tohoto prakticky kouzelného prášku v kuchyni už nejsou pro nikoho žádným tajemstvím. Jde o vynikající prostředek proti bakteriím a na celkové čištění. Odstraní celé vrstvy usazenin i zubního kamene, který se usazuje ve dřezu či na podlaze. Jde hlavně o vynikající brusivo, jež je možné použít i na velmi jemné povrchy. Jedlá soda je totiž nepoškrábe, přesto je perfektně vyčistí.

Fotografie: Pixabay

Funguje tedy na kohoutcích, skle i jinde. Nepoužívejte ji ale na hliník. Rozpouští mastnotu i dlouho usazenou špínu i z velmi hlubokých míst. Stejně tak je její použití vynikající prevencí proti výskytu plísní.

Zdroj: BobVila

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]