Posypovou sůl je možné nahradit chloridem vápenatým. Je mnohem účinnější a vydrží déle

Fotografie: Stolbovsky / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

K posypu chodníků i dalších komunikací dříve vždy sloužila sůl. Ta má však negativní vliv na vegetaci i na spodní vody. Proto je tu vhodnější řešení.

Zima je tady v plné kráse, ovšem v tomto období na vás mohou číhat různá nebezpečí. Třeba v podobě namrzlého chodníku. Většinou se zmrazky solí, ovšem je otázkou, zda je to nejvhodnější posyp. Sypete-li si chloridem sodným chodníky v zahradě, můžete poškodit rostlinstvo a časem i povrch chodníku. Používá-li se sůl k posypu silnic, přispívá ke korodování karoserií automobilů i jejich dalších kovových částí. Navíc se rozpuštěný sníh a led se solí dostává do podzemních vod a kolem vozovek postupně odumírají stromy, jejichž kořenové systémy byly solí napadeny.

Co tedy místo soli použít? Chlorid vápenatý

Chlorid vápenatý je alternativní prostředek k posypu namrzlých chodníků. Nemá negativní dopad na životní prostředí a led rozpouští velmi rychle. Navíc po něm nebudete mít skvrny na obuvi. Chlorid vápenatý CaCl2 je anorganická chemikálie, vzniklá z kyseliny chlorovodíkové a vápníku. Je to v podstatě také bílá vločkovitá sůl bez zápachu, která se vyznačuje vysokými hygroskopickými vlastnostmi. Při pohlcování vlhkosti z okolí dochází k vytváření velkého tepla, a to přispívá k tání sněhu i ledu, uvádí web BluegrassLawn.

Vyšší cena, ale i vyšší účinek

Chlorid vápenatý je mnohem účinnější než kuchyňská sůl, kterou si obvykle nasypete na chodníček u domu, anebo silniční sůl, kterou se sypou všechny další komunikace. Jestliže je vozovka posypána solí, dochází ke značné korozi podvozku automobilů, uvádí se na webu FamilyHandyman. CaCl2 je sice několikanásobně dražší než obyčejná sůl, avšak jeho účinek je okamžitý a jeho vlastnosti jsou prospěšnější než u NaCl. A navíc je šetrnější k životnímu prostředí.

Okny uniká z domácnosti spousta tepla. Jako prevence poslouží i umytí a přepnutí do zimního režimu

Chodník
Fotografie: Pixabay

Chlorid vápenatý funguje i při teplotách velmi nízkých, a to až do -30 °C, a dokáže si své vlastnosti uchovat až tři dny po aplikaci. Vzhledem k tomu, že vločky chloridu vápenatého přilnou těsně k povrchu vozovky, vydrží na ní delší dobu a nerozptýlí se po povrchu, jako je to se solí. Ta je navíc účinná maximálně do -9 °C.

Chlorid vápenatý je snadno dostupný. Můžete ho zakoupit všude tam, kde se prodávají zahrádkářské potřeby, anebo v prodejnách, kde mají vše pro dům. Na BydlímeÚtulně jsme vás také informovali o tom, kdo nese zodpovědnost za vaše zranění, když upadnete na neudržovaném chodníku.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*