Zima už klepe na dveře a s ní přicházejí i ledovky. Víte, kdo se má postarat o namrzlý chodník? A že máte při pádu na něm nárok na odškodnění?
Zima už začíná vystrkovat růžky, času na patřičnou přípravu tak není nazbyt. Hrablo i smeták si dejte k ruce a mokasíny nahraďte sněhulemi s nesmekavými podrážkami. Přestože můžete při pádu na namrzlém chodníku žádat bolestné, není to žádná radost.
Péče o chodníky se řídí zákonem
Pohled do zasněžené krajiny s šálkem kávy je doslova potěchou pro duši i tělo. Slastný pocit nicméně velmi rychle odezní ve chvíli, kdy musíte do takového počasí tzv. vystrčit nos. Stačí menší oteplení a sníh se na chodnících mění v břečku, která pořád jen dokolečka zamrzá a rozmrzá. A z chodníku je rázem jedno velké kluziště.
Pravidla „hřiště“ přitom jednoznačně určuje zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, který v plném znění najdete na portálu ZákonyProLidi. Podle něj má povinnost se o sjízdnost a schůdnost silnic, komunikací, dálnic, ale právě i třeba chodníků postarat vlastník daného pozemku. V případě chodníku se tak obvykle jedná o obec. Ta může některé málo využívané úseky třeba nechat i ladem, pokud na tuto skutečnost upozorní.
90leté stařence hrozily astronomické pokuty za znečištěnou zahradu. Sousedé jí zachránili
Kdo vlastní, ten má povinnosti
Na katastru nemovitostí lze snadno zjistit, kdo je majitelem daného pozemku, a tedy kdo je odpověděný za stav chodníku na něm ležícím. Kromě obce to může být i soukromá osoba nebo třeba v případě bytového domu SVJ (sdružení vlastníků jednotek). Vlastník přitom musí dávat pozor nejen na námrazu a sníh, ale třeba i padající led nebo sníh ze střechy. Nicméně pozor, roli hraje i to, jak chodec chůzi přizpůsobil situaci.
Jakmile by totiž došlo k úrazu, mohlo by to odpovědnou osobu dost potrápit. To ukazuje i případ muže, který uklouzl na chodníku a zlomil si kotník. Jeho dožadování bolestného následně skončilo až u Ústavního soudu, jak uvádí portál DostupnýAdvokát. V tomto období mimo jiné vyžaduje pozornost i zahrada, která by měla projít před obdobím klidu údržbou před zimou, jak jsme uvedli na BydlímeÚtulně.
Tak moment: můj může být dům, případně pozemek okolo domu. Ale sotva bude v mém vlastnictví VEŘEJNÉ PROSTRANSTVÍ, NA KTERÉM SE NACHÁZÍ CHODNÍK. Tedy MIMO moje vlastnictví. Kromě toho, steně jako někteří lidé říkají, že nejsou zaměstnanci marketu, aby si sami markovali zboží, ROVNĚŽ NEJSEM ZAMĚSTNANCEM MĚSTA, ABYCH BRAL NOČNÍ SLUŽBY a hlídal, jestli v noci nenamrzne, abych vyrážel třeba ve 2 ráno sypat chodník na veřejném prostranství pouze PŘED mým domem, NIKOLIV NA MÉM POZEMKU.