Důchodce proměnil nákladní auto na elegantní domov, jehož interiér by ocenili i milionáři

Fotografie: ŠJů / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Přestavba náklaďáku na domov na pláži je fascinujícím příkladem kreativity a inovace v oblasti bydlení. Svůj důchod se v něm rozhodl trávit jeden muž z USA.

Tento trend ukazuje, jak lidé hledají alternativní způsoby života. A nemusí jít jen o ekonomické bydlení, ale také ekologické. Skříňové náklaďáky, původně určené pro přepravu zboží, se díky své robustní konstrukci a prostornosti stávají ideálními kandidáty pro přestavbu na mobilní domovy. S trochou kreativity a řemeslné dovednosti mohou být tato vozidla transformována na útulné a funkční obydlí, o čemž jste se na našich stránkách již mnohokrát přesvědčili.

Přestavba náklaďáku na mobilní tiny house

Přestavba náklaďáku na obytný prostor zpravidla zahrnuje izolaci interiéru, instalaci elektrických a vodovodních systémů, vytvoření koupelny se sprchou a kompostovacím WC. Někdo si zařídí systém na sběr dešťové vody a často majitelé těchto domovů na kolech přidávají solární panely, aby měli elektřinu na základní potřeby. Pak je nutné vytvoření obytných prostor, což jsou obvykle kuchyně, obývací místnost a ložnice. Záleží ovšem na velikosti rekonstruovaného vozidla. Někdo k pojízdnému domovu přidává i terasu a skleník, jak jsme psali na BydlímeÚtulně.

Dokonale promyšlený projekt přináší svým majitelům funkční trvalý domov nebo rekreační zařízení. Většinou se každý snaží maximalizovat využitelnost prostoru tak, že chytře zaplní každý centimetr interiéru. Ten, kdo se rozhodne pro přestavbu náklaďáku, má často na mysli dva cíle: většinou si tak dopřává svůj vysněný životní styl. Mobilní domov nabízí svobodu a flexibilitu. Majitel může cestovat, a přitom mít stále svou střechu nad hlavou. A je jedno, zda se vypraví do hor, do města, anebo svůj příbytek umístí na pláži.

70letá důchodkyně bydlí v dodávce, kterou si vlastními silami kompletně přestavěla

Svoboda a finanční nezávislost

Což udělal i náš dnešní hrdina Scott, postarší majitel skříňového nákladního vozu. Druhým důvodem, proč lidé staví tato alternativní obydlí, je finanční nezávislost. Při stále rostoucích cenách nemovitostí je stavba rodinného domu, ale i pronájem finančním závazkem prakticky na celý život. Zkráceně řečeno, přestavba náklaďáku na domov je tedy nejen praktickým řešením, ale také projevem osobní identity a nezávislosti.

Ale pojďme ke Scottovi. Ten si žije svůj sen, aniž by k tomu potřeboval závratné výdaje. Bydlí podle svých představ, a hlavně bez hypotéky. A protože je nadšeným surfařem, umístil svůj tiny house na kalifornské pláži, uvádí se na webu RVTravel. Ráno se probouzí do uklidňující symfonie mořských vln a jeho první denní kroky míří do teplého písku. Scott dokázal zhmotnit své sny o plážovém životě do fascinující reality.

Jak Scott řešil interiér

Co se týká elektřiny, Scott si pořídil robustní systém solárních panelů, který generuje 1 600 wattů a je podporován 6 lithiovými bateriemi. Tak není majitel tohoto tiny house vázán na žádnou síť, a přitom jsou uspokojeny všechny jeho energetické potřeby. Navíc je systém ekologický a trvale udržitelný.

Interiér zahrnuje kuchyňský kout s moderními spotřebiči, obývací část s velkou rozkládací sedačkou, útulnou ložnici a koupelnu. Majitel tu má všechno, co ke svému životu potřebuje. Včetně velkoplošné televize a klimatizace. Tím potvrzuje, že bydlet v tiny house ještě neznamená vzdát se pohodlí, jak píše web HomeHacks. Celková investice do mobilního domova činila kolem 1,5 milionu korun. Což je směšná cena ve srovnání s cenami tradičních domů v Kalifornii.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*