Namnožte si krásné růže pomocí oblíbené metody zvané Burrito

Fotografie: ImgurPhotos

Růže – královna mezi květinami. Téměř každý z nás má někde ve své zahradě nějaký ten keřík vysázený. Péče o ně je však nikdy nekončící příběh. Od jara do zimy jim věnujeme pozornost. Někdy s větším, či menším úspěchem. V našem článku se chceme zaměřit na množení růží, a to trochu odlišné, od toho klasického.

Množení, tak jak ho známe

Zažitý způsob množení růží je následující: odstřihneme mladý výhonek s několika očky, a vsadíme ho do země. Často se však stane, že nám nevzejde.

Příčin může několik, ale podstatné je, že celý proces rozmnožování musíme opakovat, a to někdy i několikrát, než se nám podaří, aby nám výhonek vzešel, a my získali základ nového keře, nebo i stromku.

Použití odlišné metody, daleko úspěšnější

Tato metoda se nazývá Burrito – ano podle mexického jídla, kde je maso, zelenina zabalené do tortilly, což je placka z mouky. My nebudeme balit řízky z růží do placek, ale do novin. Uvidíte, jak velký rozdíl může být v úspěšnosti vzejití výhonku, oproti klasickému množení. Určitě jste si všimli, že na konci zimy, když napadlo dost sněhu, jsou obzvlášť dlouhé výhony růží poškozené.

Nejsou zmrzlé, ale mohl je poškodit sníh. A nejvíce náchylné k poškození jsou ty, které jsme při jarní prořezávce nechali být. Metoda Burrito se dost dlouho používá hlavně v Americe, ale poslední dobou se postupně rozvíjí i v Evropě. Jak to celé funguje.

Nejprve si připravíme řízky. Klidně i víc, kdyby nám některý nezakořenil. Řízky uděláme ze zdravých rostlin. Délka je 15 – 20cm, a tloušťka asi 1cm. Řežeme šikmo, pod úhlem, a to nahoře i dole. Určitě pod listovým pupenem.

Následně z řízku odstraníme všechny listy. Zbytečně ubírají výživu pro tvorbu nových kořenů. Ještě, než provedeme jejich zabalení, je nutné zkontrolovat, zda některý z řízků není nakažený plísní, či jinou chorobou, nebo není poškozený. Takový vyhodíme, protože nám může nakazit všechny další, a naše práce přijde vniveč.

Jak to celé funguje, a jak dlouho to trvá

Nyní už je to jednoduché. Řízky vezmeme, dáme jich několik do jednoho svazku, a zabalíme do připravených novin. Dole noviny přehneme, aby řízky nevypadávaly. Nahoře můžeme také lehce přehnout, někdo však nechává otevřené. Noviny navlhčíme. Nenamáčíme. Přílišná vlhkost může způsobit hnilobu. Pak bychom museli vše vyhodit a začít znovu.

Můžeme přidat lesní mech, který nám reguluje vzlínání vody. Balíček s řízky vložíme do igelitového sáčku, a umístíme do místnosti, kde je tma, a teplota přibližně 18°C. obvykle po 3 – 4 týdnech nám řízky pustí kořeny. Je třeba je tedy 1 – 2x týdně balíčky kontrolovat.

Jak postupovat, když nám řízky zakoření

Nejvhodnější doba, kdy si začít připravovat řízky, je brzy na jaře. Tak budeme mít základ pro nové keře, a hned jakmile se oteplí a půda se prohřeje, můžeme začít s výsadbou. Nedivte se, když budou kořeny na řízcích vyrůstat na různých místech, není to nic neobvyklého.

Když je půda prohřátá, můžeme řízky s kořeny zasadit. Ty, co nevzešly, vyhodíme. Vždy sázíme tak, aby nad zemí byl jen listový pupen. Vše ostatní dáme do země. Aby nám případný jarní mrazík výhony nespálil, přikryjeme je sklenicí. Před tím je zalijeme.

Ve sklenici se vytvoří mikroklima, ve kterém bude růst zdárně pokračovat. Když je venku větší teplo, můžeme sklenici na hodinu, či dvě odklopit. Když už se do sklenice nevejdou, odstraníme ji úplně.

Nezapomeňte ve dnech, kdy je opravdu teplo, a sluníčko silně svítí, výhony vydatně zalévat. Metodou Burrito se množí hlavně ty druhy růží, které se klasickým řízkováním rozmnožují velice špatně. Tak ať máte příští rok na jaře vaši zahradu plnou nových výhonků, a až rozkvetou, můžete být na svoji práci pyšní.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]