Teploty venku letos klesají silněji než dříve a tuzemsko i Polsko zaplavuje navíc hromada sněhu. Jsou však i triky a způsoby, díky kterým bude topná sezóna méně bolet.
Váš domov může být mnohem útulnější a teplejší díky několika levným řešením. Jedná se jak o tmely, tak i samotné nastavení oken na zimní nebo letní režim. To ovlivňuje jejich těsnost, ne každý však o této možnosti ví. Právě okny a dveřmi totiž uniká nejvíce tepla, jejich utěsnění je tak prvním krokem k lepším domácím tepelným podmínkám. Dnes už jsou prakticky všechny okenní rámy vybaveny mechanismem, který reguluje jejich tlak a tedy propustnost.
Změna režimu a tmelování
Snad v každém modernějším okně lze zapnout „zimní režim”. Díky němu jsou okna těsnější, dovnitř nejde chlad a teplo zase neuniká ven. Na rámu okna je dle InteriaKobieta posuvník, který lze pomocí kleští nastavit do požadované polohy. Aktuální režim okna si snadno ověříte pomocí kousku papíru. Když ho přivřete mezi rám a okno, zkuste ho vytáhnout. Půjde-li to lehce a bez poškození, jsou okna nastavena na léto. Když ho přetrhnete, pak na zimu.
Protože jsou plastová okna na změny teplot obecně nejcitlivější, je na místě je přenastavit dvakrát ročně. Jestli vás trápí zamlžená okna, dost možná se tím zbavíte i tohoto problému. Trápí hodně lidí a na BydlímeÚtulně.cz už jsme ho také zmiňovali. Dalším dobrým způsobem je výměna těsnění. Pokud je už zpuchřelé, asi vám ani nic jiného nezbyde. Nejdříve vyčistěte okno od prachu, usazenin a dalších nečistot. Samotný proces výměny bude pak popsán na obalu nového kusu.
Zateplení nebo výměna?
Toto je dilema mnoha lidí, kteří mají s okny problémy. U oprav totiž kolikrát není jasné, kolik budou ve výsledku stát, nebo jestli se tedy nevyplatí celá výměna. Dle stránek Fachmani vyjde jen výměna skel často levněji než komplet nová okna, a to i o 40 %. U obou postupů je ale třeba počítat s nějakým nepořádkem. Podstatným faktorem je také časová náročnost, která je u výměny skel mnohem nižší než u celého kusu okna.