Naučte se, jak snadno a rychle vyčistit sprchový kout

Dopřát si po těžkém dni v práci pohodu tím, že navštívíte sprchový kout a dopřejete si teplou relaxační sprchu je jedna z nejsnadnějších, ale zároveň nejúčinnějších věcí, kterou můžeme udělat. Po vysprchování se prostě vždycky cítíme lépe, uvolněně, jako by z nás stékající kapky vody smyly veškeré starosti, problémy i únavu.

Čištění sprchy, kterému se samozřejmě nelze vyhnout, už tak příjemnou činností není. Dnes pro vás máme ale několik jednoduchých tipů, se kterými skvrny z vaší sprchy odstraníte snadno a rychle.

Jak odstranit čerstvou skvrnu?

Pokud je skvrna zcela nová a nelepí se na dlaždice, můžeme ji snadno vyčistit obyčejnou vodou. Musíme tak ale učinit co nejdříve, dokud je skvrna čerstvá a nestačila ještě zaschnout. Tímto způsobem lze odstranit především skvrny od potravin, ale i jakékoli další nečistoty, které jsou čerstvé. Stačí vlhký hadřík a trochu vodu, pozor si dejte především na spáry dlaždic, v nich se nečistoty snadno a rády drží. Pokud jsou skvrny odolnějšího rázu, použijte k čištění horkou vodu a nalijte ji přímo na dlaždice.

Využijte pomocníky, které máte běžně doma

Teplá voda a ocet mohou účinně odstranit především nejrůznější skvrny uvnitř sprchy, například nevzhledný vodní kámen. Stačí smíchat přibližně půl šálku octa a čtyři litry vody. Tento roztok si poradí s naprostou většinou skvrn, nakonec nezapomeňte dlaždice opláchnout čistou vodou. K čištění sprchy se dá použít  i citronová šťáva. Ta má kromě skvělých čisticích účinků také schopnost neutralizovat možný zápach. Pokud ocet smícháte ještě s jedlou sodou, získáte opravdu účinnou zbraň proti všem nečistotám.

Jak na plíseň a rez?

Koupelna je jednou z místností, ve které se díky přirozené vlhkosti, která je s používáním koupelny spojená, může objevit plíseň. Prevencí k tomu, abyste vzniku plísně zamezili, je časté a důkladné větrání koupelny, například právě poté, co si dopřejete dlouhou sprchu. Když je koupelna dobře větraná, vlhkost vyschne a plísně by nikdy neměly šanci se utvořit. Zároveň sprchový kout po použití nenechávejte nikdy uzavřený, vždy zástěnu, ať již je z jakéhokoli materiálu, zcela otevřete, aby mohl dovnitř proudit vzduch. Pokud už k vytvoření plísně došlo, zkuste k jejímu odstranění použít amoniak. Někdy můžeme ve sprše pozorovat rez. Rez z dlaždiček lze jednoduše odstranit jejich potřením petrolejem a ponecháním působit několik hodin. Petrolej rez uvolní a následně ji lze snadno odstranit pomocí teplé vody.

Jak vyčistit spáry?

Pokud jsou na povrchu spárovací hmoty tvrdé skvrny, můžeme je odstranit pomocí brusného papíru. Pomáhá také použití jedlé sody, vytvořte si z ní účinnou pastu a pomocí kartáčku spáry drhněte proti postižené oblasti. Existují i rady, že na vyčištění zašlých spár stačí použít obyčejnou gumu na gumování tužky. Pokud možno nejlépe bílou.

Fotografie: Shlop

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]