Naučte se pěstovat oblíbené macešky tak, aby kvetly co nejdéle. Stačí se řídit pár zásadami

Fotografie: Depositphotos

Macešky jsou velice oblíbenými rostlinami pro pěstování v pokoji, na balkóně i na zahradě. Jejich péče není nijak složitá, přesto je dobré znát určité základy, které vám zajistí jejich hojné kvetení.

Jarní macešky zdobí spoustu okenních parapetů a balkonů. Jedná se o rostliny charakteristické svým vzhledem, dokonale splývají s okolní přírodou a jsou celkem častou volbou pro pěstování z důvodu snadné údržby, za kterou se vám odmění hustými, barevnými květy. Níže jsou uvedené některé z požadavků macešek, aby vám co nejlépe rostly.

Správný čas, kdy macešky zasadit

Existují i odrůdy macešek, které kvetou velmi rychle, což znamená, že je můžete vysadit ještě v době, kdy teprve končí zimní měsíce. Navíc se nebojí nižších teplot ani mrazů. Pokud si však pořizujete macešky ze skleníkových plodin, nezapomeňte je nejprve temperovat. Příliš prudká změna teploty totiž může způsobit jejich vadnutí.

Nejprve je proto uložte na balkon a chraňte je před chladným větrem. Teprve poté je zasaďte do květináčů a umístěte je na okenní parapet nebo do záhonů. Rostliny by měly být zasazeny asi 15–20 cm od sebe, přičemž je důležité mít na paměti, že spodní část stonku by měla být v rovině se zemí.

Půda vhodná pro pěstování macešek

Pro pěstování macešek je nejlepší jílovitá půda, která by měla být propustná a jen mírně vlhká. Kyselost půdy se musí pohybovat v rozmezí 5,0–5,8 pH s příměsí rašeliny. Nemusíte však hledat žádné speciality, univerzální zemina určená pro balkónové rostliny poslouží stejně dobře i pro domácí macešky.

Zalévání a hnojení macešek

U macešek je skutečně nutné hlídat si zalévání a hnojení. Jsou od přírody choulostivé, proto je třeba zalévat je s rozumem. Výjimkou jsou čerstvě vysazené zahradní fialky, které je potřeba napájet poměrně intenzivněji, aby se uchytily. Další zavlažování závisí na povětrnostních podmínkách a poloze rostliny. U macešek platí jednoduché pravidlo, jejich půda musí být vždy dostatečně vlhká, aby správně rostly.

Fotografie: Pexels

Co se týká samotného hnojení, skvělá jsou pro macešky vodorozpustná hnojiva. Ta obsahují nejdůležitější minerály, které podpoří růst rostlin. Jsou jimi především fosfor a draslík. Jinak hnojení macešek není třeba příliš studovat, stačí hnojivo aplikovat jednou týdně v souladu s doporučením výrobce.

Ochrana proti škůdcům

Největšími nepřáteli macešek jsou slimáci. Jakmile nějakého uvidíte, je nutné ho okamžitě odstranit. Dalšími jsou houbové choroby. Pokud postřik pro boj proti vetřelcům nijak nepomůže, jediným řešením zůstává nemocné macešky vykopat a zcela odstranit. Jinak ostatní rostliny v jejich blízkosti budou náchylné k infekci.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]