Český česnek versus dovezený z Číny. Klamání zákazníků je konec, ten český je možné bezpečně poznat

Fotografie: Jon Sullivan / Creative Commons / Public domain

V obchodě mezi vystaveným zbožím můžete často nevědomky sáhnout po dovezeném česneku. Naučte se rozeznávat rozdíly a buďte si původem česneku vždy stoprocentně jistí.

Pokud si pěstujete vlastní česnek na zahrádce, máte vyhráno a jeho původ vám je vždy jasný. V případě, že nakupujete česnek a další zeleninu od zahradníka nebo na trzích, máte víceméně jistotu, že původ česneku znáte. V supermarketu ale snadno zaměníte český česnek za ten čínský, který mnohdy bývá méně kvalitní, a navíc plný chemikálií, jež mu pomohou přečkat celou cestu až na pulty českých supermarketů.

Jak původ česneku rozeznat

Česnek dovezený z Číny má často jasně bílou barvu. Je dokonale hladký, rovný a bez jakýchkoliv skvrn. Zatímco česnek vypěstovaný u nás má často lehce růžové nebo fialové zbarvení. Záleží samozřejmě na odrůdě, i český česnek může mít čistou bílou barvu. Pravděpodobně však na něm narazíte na i na nějakou tu skvrnu. Paličky čínského česneku také bývají celkově mnohem menší.

Přivoňte si a odhalte původ česneku

Původ česneku můžete určit podle jeho vůně a chuti. Čínský česnek je spíše nasládlý. Má slabou chuť, která vás rozhodně nebude pálit na jazyku. Kdežto český česnek má chuť výraznou, až pálivou, a jeho vůně je rovněž velmi výrazná. Při dochucování pokrmů tak spotřebujete mnohem méně českého česneku, než byste potřebovali při dochucování čínským česnekem.

Fotografie: Pixabay

Český česnek vám může vyklíčit

Čínský česnek jde také mnohem snáz oloupat a nezačne vám z důvodu chemického ošetření klíčit, ani když ho budete skladovat na teplém místě. Navíc se docela rychle kazí a plesniví.

Původ česneku můžete ověřit tím, že jeden stroužek zasadíte do květináče. Pokud vám po čase začne klíčit, máte jistotu, že jste si pořídil český česnek. Čínský česnek naproti tomu v hlíně poměrně rychle uhnije.

Pokud si chcete začít pěstovat vlastní česnek, můžete k tomu využít stroužky koupeného česneku. Ty můžete zasadit do půdy a česnek nechat vyrůst. Jakmile přijde čas, můžete sazenice přesadit na zahrádku. Pokud česneku dopřejete vhodné podmínky, je velká pravděpodobnost, že vám poroste i doma v květináči. Takto budete mít česnek kdykoliv po ruce a nebudete si muset lámat hlavu s ověřováním jeho původu.

Zdroj: Český rozhlas, CZ – Test

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]