Naučte se správně pěstovat tropický ibišek. Populární rostlina, u které pěstitelé často dělají zbytečné chyby

Zdroj fotografie: Pixabay

Pohled na květ ibišku ve vás jistě vyvolává snění o západech slunce na pláži a ovocných míchaných nápojích. Zjistěte, jak se o tuto tropickou rostlinu vhodně starat.

Většina rostlin ibišku je letnička. Zimní teploty totiž tato rostlina nemůže přežít. K dispozici je však několik odrůd, které jsou vůči chladu odolné, a lze je tedy vysadit jako trvalky. Speciální odrůda ibišku vydrží i ty nejchladnější teploty. Tato odrůda má sytě zelené listy zbarvené až do černa a jasně červené květy. Tomuto typu ibišku se příznačně říká svatý grál.

Kvete až začátkem srpna

Svatý grál vám pravděpodobně vykvete až na počátku srpna. Avšak rozhodně se vyplatí si na něj počkat. Je totiž opravdu nádherný. A péče o něj (ani jiné typy ibišku) není nijak zvlášť obtížná. Ibišek můžete pěstovat v květináči, nebo na zahradním záhonu. Starat se o ibišek v květináči je méně náročné. Navíc ho můžete přemisťovat, abyste splnili jeho potřeby. Ibišek mimo jiné potřebuje dostatek slunce a v květináči ho na slunné místo snadno přesunete.

Fotografie: Pixabay

Jakmile začnou klesat teploty, můžete donést ibišek dovnitř, kde přezimuje. Pak si ho budete moct užívat i následující léto. Pokud budete vybírat květináč, nevybírejte příliš velký. Ibišek má raději mírně těsný prostor, tudíž ideální je pro něj menší květináč s drenážními otvory. Nezapomeňte, že rostliny v květináči musíte hnojit častěji než rostliny v zahradním záhonu. Během období květu ibišky hnojte jednou týdně. Na zahradě postačí jednou za 14 dní.

Během zimy nehnojte vůbec

Ibišek během zimy nepotřebuje žádné hnojivo. Jinak můžete využít také hnojivo s pomalým uvolňováním, což vám ulehčí práci. Ibišek má rád mírně kyselou půdu. Dalším důležitým bodem je zalévání. Zalévejte ho vždy teplou vodou. Studená voda z hadice by rostlině přivodila šok. Ideální je tedy teplá, ne horká voda z vodovodu. Během léta je nutné ibišek zavlažovat často, ale je důležité, aby půda měla skvělé odvodnění. Kořeny nesmí být podmáčené.

Ibišek v květináči zalévejte denně, v zahradě obden. Tato rostlinka miluje sluneční světlo, ideální pro ni je, když má 8 a více hodin přímého slunce denně. Pokud bude v mírném stínu, květy nebudou tak časté a tak působivé. Nezapomeňte také dávat pozor na škůdce. Mšice z něj dostanete mýdlovým roztokem. Na jaře ibišek vždy ořízněte, prořezání totiž podpoří budoucí květy. Pokud vám u ibišku žloutnou listy, zalévejte ho méně.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]