Díky věnované pozornosti před zimou pokvete begonie i několik let. Klíčem je i prostříhání a umístění

Fotografie: Depositphotos

Zjistěte, jak co nejlépe zazimovat tyto okrasné květiny, aby vám i v příštím roce vykvetly do krásy. Stačí dodržovat tato jednoduchá pravidla a celou zimu přečkají bez úhony.

Begonie patří mezi nejoblíbenější ozdobu mnoha zahrad, balkonů i teras. Díky svým velkým, barevným květům přitáhnou pozornost jakéhokoliv návštěvníka. Aby vám však tyto rostliny vydržely i do další sezony, musíte jim zajistit tu nejlepší péči a na zimu je pečlivě připravit. Podle webu ChytréBydlení je úspěch zaručen, pokud budete postupovat podle těchto pravidel.

Jak na pěstování begonií

Tyto květiny jsou skvělým estetickým prvkem, ať už je umístíte kamkoliv. Jelikož jsou poměrně nenáročné, zvládne jejich pěstování i úplný začátečník. Velmi dobře prospívají i na stinném místě, a pokud mají ideální podmínky, kvetou nepřetržitě až do podzimu, jak jsme psali již dříve v článku na stránkách Bydlíme Útulně. Neméně důležité je však i jejich zazimování.

Jak připravit begonie na zimu

Přestože spousta lidí pěstuje tuto rostlinu jako jednoletou, při správném postupu vám vydrží zazimovaná až do jara, kdy ji opět probudíte k dalšímu růstu a vývoji. Ve skutečnosti se ze záplavy jejích květů plných líbezné vůně můžete těšit i několik po sobě jdoucích let. Stačí se při zazimování řídit velmi jednoduchým pravidlem, a to 5 : 18.

Květiny napřed zkontrolujte

Základem úspěšného zazimování, je kontrola stavu rostlin. Než je uložíte k zimnímu spánku, měli byste pečlivě prohlédnout každý výhonek. Všechny části, které jsou poškozené, nemocné, mrtvé nebo napadené škůdci odstraňte, aby se nákaza či hmyz nešířily i na další výhonky, popřípadě do vedlejších truhlíků a květináčů. Prostříhané a připravené begonie na zimu uložte.

Šikovná péče muškáty spolehlivě připraví na zimu. Prospěje jim například i cukr a kurkuma

květy begónie
Fotografie: Pixabay

Begonie nesnáší mráz

Aby vám tyto květiny venku nespálil mráz, přesuňte je zavčas do tmavé a suché místnosti. Jakmile listy zaschnou, očistěte rostlinu od staré půdy a uložte ji do krabice vysypané rašelinou nebo pískem. Ideální teplota pro jejich zazimování se pohybuje podle webu ZahrádkářskáPoradna okolo 15 °C. Podle pravidla 5 : 18 musíte begonie zazimovat při venkovní teplotě 5 °C. V únoru je pak přesuňte do světlé místnosti s teplotou okolo 18 °C. 

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]