Vysoké účty za vytápění budou minulostí: Dostatek tepla zajistí i alobal a kontrola těsnění oken

Fotografie: Freepik

Vysoké účty za vytápění zatěžují rozpočet domácností. Naučte se kroky, díky nimž budete mít doma teplo, a přitom se vyhnete zbytečnému placení.

Za prvé byste měli vypozorovat, jaká teplota je pro vás ideální, a to přesně podle jednotlivých místností. V kuchyni a ložnici postačí teplota vzduchu kolem 20 °C, v obýváku, kde se zpravidla jen „vysedává“, je zapotřebí větší teplo. Jak to zajistit, aniž byste museli hradit vysoké účty za vytápění?

Vyhněte se častému nešvaru

Zažitým zvykem je vypínání radiátorů. Většina lidí je přesvědčena, že vypnuté radiátory v době, kdy na pár dní opustí byt, přinesou úsporu na vytápění. Tento přístup je bohužel neefektivní a obvykle vás přijde pěkně draho. Když totiž radiátory na několik dní vypnete, zchladí se nejen vzduch v bytě, ale prochladnou i stěny. A následné vyhřátí studeného bytu si vyžádá mnohem víc energie než udržování mírné, avšak konstantní teploty.

A trvá to minimálně 24 hodin, než se vám domácnost zase ohřeje tak, abyste měli normální tepelnou pohodu. Stabilní teplota je tedy z hlediska hospodaření s energií efektivnější. Navíc náhlé změny teplot mohou negativně ovlivnit životnost otopného systému, jak se uvádí na webu Deccoria.

Topení v krbu vyžaduje vhodné dřevo. Mezi nejvýhřevnější druhy patří i dřevo z buku a dubu

Jak mít teplo, a přitom ušetřit

  • Najděte teplotu vzduchu, která vyhovuje celé rodině, a tu udržujte. Příliš velké teplo v bytě s sebou přináší suchý vzduch, který není zrovna přínosný pro váš dýchací systém. Nízká teplota vzduchu v domácnosti přispívá ke zvyšování vlhkosti, a to může vést k vytváření plísní. A určitě budete pociťovat chlad od podlahy.
  • Snažte se udržet v bytě stabilní teplotu – když člověk sedí v obývacím pokoji, zpravidla potřebuje teplotu vyšší, tedy něco kolem 23–24 °C. Stejně tak je vhodné udržovat vyšší teplotu v koupelně. V obýváku to však můžete klidně vyřešit svetrem spíše než zvyšováním teploty. V ložnici a v kuchyni může být chladněji, postačí 18–20 °C. Pro klidný spánek je totiž chladnější prostředí lepší a v kuchyni se jednak pohybujete, jednak je v ní teplo od spotřebičů.
  • S udržením tepelné pohody pomůže také alobal. Když ho umístíte za radiátor, bude se od něj teplo odrážet do místnosti, takže kupříkladu při posedávání v obývacím pokoji je to velmi praktické.
Dlouhé záclony či závěsy nepustí teplo z radiátoru do místosti
Fotografie: Pixabay
  • Zabraňte tepelným ztrátám, k nimž dochází v důsledku netěsností. Jestliže vám netěsní okna ani dveře, nemůžete se divit, že byt nelze dostatečně vyhřát. Proniká-li k vám těmito nepatrnými skulinami chladný vzduch z venku, dochází vlastně k trvalému průvanu. Vy ho v podstatě ani jako proudění chladného vzduchu nevnímáte, ale teplota v bytě se tak snižuje, přestože máte radiátory na nejvyšší stupeň. A platíte za teplo, které nevyužíváte, uvádí web Halifax.
  • Nepřikrývejte ničím radiátory. Pokud přes ně visí dlouhé záclony či závěsy, teplo se do celé místnosti nedostane. A už vůbec na radiátorech nesušte prádlo.

Mějte tedy na paměti, že…

Vhodná izolace, optimální a stabilní teplota či udržovaný nebo moderní otopný systém – to všechno jsou správné kroky k efektivní strategii využívání tepelné energie v domácnostech. Úspora tepla v domácnosti vede ke snížení účtů za tepelnou energii a zároveň přispívá k šetrnějšímu přístupu k životnímu prostředí. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás nedávno také sepsali, kdy a jak – v rámci efektivního vytápění – odvzdušňovat radiátory.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*