Tyto neobvyklé české mince a bankovky vám vynesou jmění. Hledejte je v peněžence

Fotografie: 01x07x2022000 / Public domain

Vzácné mince a bankovky jsou zpravidla ty, které jsou stále ještě v oběhu, avšak byla u nich zjištěna chyba ražby nebo tisku. Zkontrolujte raději svou pokladničku.

Pro sběratele i starožitníky mají velkou cenu, a pokud něco takového máte doma, zcela jistě vám nabídnou nemalou sumu za jejich odprodej. Mezi těmi nejvzácnějšími mincemi, které jsou někde v oběhu mezi lidmi, je desetikoruna z roku 1993. Poznáte ji podle toho, že znak měny, tedy KČ, je vyražen o něco menší, než je norma. Na Aukru se předloni prodala za 615 tisíc korun. V sálové dražbě se v aukčním domě Macho & Chlapovič prodala za 440 tisíc; s aukční přirážkou nový majitel musel uhradit 530 tisíc.

Nevlastníte vzácnou minci právě vy?

A takových mincí či bankovek jsou i celé série. Jsou mezi nimi i ty, které už neplatí, a přesto je stále můžete mít doma. A vůbec nevíte, jaký poklad máte v rukou. Velmi vzácná je i dvacetikoruna z roku 2000. Tehdy byly raženy dvě verze: Milenium, kde na reversu vidíte hodinový stroj orloje, a běžná verze Petrov s katedrálou. Těchto verzí s katedrálou bylo vyraženo pouhých 30 tisíc kusů. Cena těchto mincí se aktuálně pohybuje kolem 10 tisíc korun, uvádí se na webu TN.

Další vzácností jsou některé dvacetikoruny, které mají unikátní chybovou ražbu. Mají stejný avers i revers. Tedy stejnou lícovou i rubovou stranu. Na obou stranách je svatý Václav na koni. V podstatě chybí rubová strana, na které by měl být uveden rok ražby. A protože na mincích není, obestírá ji určité tajemství – nikdo vlastně pořádně neví, z kterého roku tyto mince jsou. Jedna z těchto dvacetikorunových mincí byla prodána v aukční síni cca za 120 tisíc korun.

Máte doma některou z těchto bankovek? Jedná se o vzácné kousky s velkou hodnotou

Byla nalezena i další taková dvacetikoruna, ta šla do aukce v dubnu toho roku. A byla opět vydražena. Její vyvolávací cena byla 125 tisíc korun. Zájem byl obrovský. Chybně ražená mince byla prodána za více než 480 tisíc korun, sděluje web IPrima.

Mince a bankovky s chybou

Chyboražby v oběhu jsou skutečné unikáty. Ne snad proto, že k chybné ražbě dojde, ale fakt, že se mince dostane do oběhu, je zarážející. Celý proces výroby je přísně kontrolovaný, včetně mezioperačních, vstupních i výstupních kontrol. A přece jsou chybně ražené mince v oběhu. A mohlo se jich tedy klidně mezi lidi dostat i víc. Tak dávejte pozor na to, co se vám v peněžence objeví. V oběhu jsou i některé chybně natištěné bankovky. Jednou z nich je stokoruna bez vodoznaku. Druhým chybotiskem je stokoruna sice s vodoznakem, ale panovník Karel IV. se dívá na opačnou stranu, tedy doleva.

Ceny takových bankovek pak jdou do tisíců. K vzácným stokorunám patří i série Z 01 z roku 1993, která nyní už není v platnosti. Jedna z nich se prodala v aukci Aurea Numismatika v roce 2021 za 40 tisíc korun (46 tisíc s aukční přirážkou). Byla ovšem v mimořádně dobrém stavu. U méně zachovalých kusů se cena této bankovky pohybuje mezi 10–20 tisíci korunami. Sbírání různých předmětů je rozšířeno po celém světě. My jsme pro vás na webu BydlímeÚtulně napsali také o sběratelství křišťálového nádobí.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*