Správné prořezávání stromů není tak těžké, jak si lidé často myslí. Má však svá důležitá pravidla

Fotografie: Depositphotos

Stříhání dovoluje rostlinám bujně růst a zcela bez úhony přečkat i velmi nepříznivé okolnosti. A ačkoli mnoho druhů letní stříhání vyžaduje, dalším exemplářům škodí.

Při této základní péči o zahradu si taky dejte pozor na některé základní chyby. V první řadě je dobré mít oddělené nůžky na stromy a rostliny. Pokud máte jen jedny, používejte průběžně dezinfekci. V opačném případě vám hrozí, že si snadno přenesete případnou infekci z jednoho stromu nebo rostliny na další druhy v zahradě. A pozor, rostliny mohou být infikovány i tehdy, když nenesou jakékoli znaky. Dobře hojí čistý řez, takže čepele bruste.

Hortenzie

Kyticové a stromové hortenzie jsou velmi oblíbenou součástí mnoha zahrad. Ostatně se nelze divit, protože jejich velikost a barevnost vyrazí dech i těm, které zahrada jinak vůbec nezajímá. Pozastavili jste se ovšem někdy nad tím, proč hortenzie nekvete? Tady nastává čas na revizi vašich zahradnických postupů. Tyto keře totiž vůbec nemají rády letní řez. Pokud jste se do nich tedy pustili vloni, následky můžete pozorovat ještě dnes.

Mochna křovitá

Velmi oblíbený okrasný keř. Je ceněn jak pro silnou dekorativní schopnost, tak i pro malé nároky a tím pádem celkově jednoduchou údržbu. Výhody tím nekončí, protože hodně rychle roste a dosahuje výšky i 1,5 metru. Drobné žluté pětičetné květy vás pozdraví během května a tímto pohledem se můžete těšit až do října. Nejkrásněji však mochna kvete během horkého léta, tedy května a července. Kdy tedy tuto krásnou záplavu ostříhat? Toto ošetření proveďte od poloviny března do poloviny dubna. V létě se, prosím, omezte jen na případné a velmi pečlivé odstranění suchých kvítků.

Peruánský strom

Známý tak jako ruj a jde o jeden z nejhezčích opadavých keřů vůbec. Vaši zahradu budou totiž zdobit doslova tisíce malých květů. Jestli je ovšem zkrátíte během léta, další rok na něm neuvidíte vůbec nic. Jakékoli řezy proto proveďte ideálně do konce dubna. Stříhání není obecně nutné, keř může mít ovšem silnou tendenci vytvářet velmi dlouhé a také příliš bujné větve. Hlavně v malých zahrádkách se tento sklon může stát problémem.

Fotografie: Pxhere

Oleandr obecný

Mnoho zahrádkářů bude asi souhlasit s tím, že termín „obecný“ v názvu rostliny je značné nedorozumění. Jde totiž o jeden z nejelegantnějších keřů, jaké lze na zahradách najít. Protože kvete během léta, vyhněte se mu v tomto čase s nůžkami obloukem. Proveďte ho až po odkvětu, tedy během září. Někdo volí také čas od února do dubna, což se ovšem v následujícím létě projeví menším květenstvím. A pozor – jeho šťáva je jedovatá.

Komule Davidova

Je také známa jako „motýli keř“ a právě ona láká desítky motýlů, jejichž rejdění si v létě můžete pořádně užít. Ideální dobou pro střih je jaro, během květu je to už dost špatný nápad. Mějte ovšem na paměti také venkovní teplotu, příliš nízké teploty se během řezu rozhodně projeví. To je taky důvod, proč stříhání nenechat až na podzim. Nejlepší je proto přelom března a dubna, všechno ovšem vychází z délky konkrétní zimy.

Zdroj: Porady Interia

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]