Nejčastější chyby při praní prádla, kterým se můžete snadno vyvarovat

Fotografie: Freepik

Praní prádla není jen tak. Koupili jste si s kamarádkou stejné oblečení, ale vaše už vypadá na vyhození, zatímco její jako nové? Má kolega stejnou košili, ale stále vypadá, jako by ji koupil včera a vaše je zapraná? Pak zřejmě děláte některé z následujících chyb.

Pokud chcete, aby vaše oblečení vypadalo dobře dlouhá léta, pak vás nezachrání kupovat pouze značkové kusy. Je důležité, abyste ho také uměli dobře čistit a udržovat. Nezanedbávejte důležitost pračky a procesu, který se v ní odehrává.

Na co si dát pozor

Spousta z nás dělá tu chybu, že do pračky přidává až dvakrát více prášku, než je nutné. Výsledkem není překvapivě čistější prádlo, ale naprostý opak. Přebytek pracího prášku na prádlu zůstane a voda ho nedokáže dostatečně omýt. Pokud prášek dostane v přehybech a my prádlo složíme, všechno se ještě zhorší. Tudíž pozor – příliš velké množství prášku nejen, že lépe nevypere, ale naopak uškodí. Z toho vyplývá, že vlastně vyhazujete peníze oknem.

Tlačí vás čas a přemýšlíte, že raději vyperete v ruce, než abyste čekali na to, až pračka dopere? Tak si dávejte pozor. Pokud perete v ruce, snažte se být šetrní. Příliš drsné drbání a tření látku opotřebovává a dochází z k jejímu poškození.

Dále doporučujeme třídit prádlo podle typu látky. Všem je jasné, že se musí prát černá a bílá zvlášť. Jak je to ale s materiály? Rozhodně byste se měli vyvarovat praní blůzek z jemného materiálu společně se zipy a knoflíky na džínech.

Naučte se prádlo správně věšet

Fotografie: Pixabay

Na sukně a kalhoty se prodávají speciální ramínka. Věřte nebo ne, má to svůj důvod. Pověšení na správné ramínko zabrání tomu, aby se prádlo pomačkalo. Díky tomu nebudete muset tak často žehlit, jelikož žehlení opět ničí vlákno látky a způsobuje její opotřebování a zašlý vzhled.

Speciální ramínka se vyrábí také na tenké svetry. Jsou vyloženy jemnějším materiálem, který nepoškozuje vlněnou látku a svetry nedeformuje. Těžké oblečení byste neměli věšet vůbec. Nejlepší je složit a položit na poličku.

Zpátky k pračce

Pračku byste neměli plnit až na doraz. Nejen, že tak zkracujete život samotné pračce. Příliš velký náklad ji rychle opotřebuje a zároveň spotřebovává velkou porci energie. Ničíte tím také své prádlo. Tlak v přeplněné pračce způsobuje ničení oblečení a jejich potrhání.

Fotografie: Freepik

Spodní prádlo, punčochy a podkolenky byste měli prát v pytlíku. Pokud je budete prát společně se zbytkem ostatního prádla, může dojít k jejich potrhání. Pořiďte si látkový pytlík, do kterého dáte své punčošky a ochráníte je tak před kuřími oky, která mohou během praní s ostatním prádlem vzniknout. Navíc se vyhnete tomu, že se vám spodní prádlo zamotá do oblečení. To platí především o podprsenkách a body. Tento trik ocení především ti z vás, kterým se neustále ztrácí ponožky.

Úvodní Fotografie: Freepik

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]