Vyměňte kupované čistící prostředky za ty domácí a vytvořte si tak nepostradatelné pomocníky na domácí práce

Fotografie: Freepik

V poslední době má ekologie a péče o životní prostředí velký význam. Abychom chránili naši planetu a neubližovali jí, vyplatí se vyměnit chemické čisticí prostředky za přírodní čističe. 

Patří mezi ně poněkud zapomenutý uhličitan sodný, který je často zaměňován s jedlou sodou. Má mírně odlišné vlastnosti, ale je také skvělý pro čištění a domácí práce. Můžete z něj vytvořit ekologický prací prášek, bělidlo nebo odstraňovač skvrn, ale také domácí tablety do myčky nebo čisticí pastu.

Uhličitan sodný/soda na praní

Jedná se o chemickou látku ve formě bílého prášku. Přirozeně se vyskytuje v jezerech a v popelu mořských rostlin. Je také součástí minerálů. Není to stejná látka jako jedlá soda – jedlá se o dvě různá činidla, která se liší svým chemickým složením a vlastnostmi. V průmyslu nachází využití při výrobě mýdla a čisticích prostředků, skla nebo papíru. Dále se používá také jako chemické činidlo.

Fotografie: Freepik

Jaké má vlastnosti?

Uhličitan sodný má hygroskopické vlastnosti, což znamená, že dobře absorbuje vodu a také ji dokonale změkčuje. Proto je ideální pro praní tkanin a může úspěšně nahradit chemické prací prostředky, které mohou být škodlivé pro životní prostředí. Kromě toho pomáhá také odstraňovat odolné skvrny z oděvů a bělí textilie.

Můžete jej tedy přidat do pracího prášku, abyste zesílili jeho účinek, nebo jej použít k namáčení látek při ručním praní nebo v pračce. Skvělé je, že uhličitan sodný nezpůsobuje podráždění a nezpůsobuje alergie, takže jej lze použít k praní oděvů pro alergiky a děti.

Ekologické praní

Nejlepší cestou, jak uhličitan sodný využít, je prášek na praní. Při jeho přípravě noste ochranné rukavice. Hotový prášek skladujte na suchém místě mimo dosah dětí.

K výrobě prášku stačí smíchat stejný podíl uhličitanu sodného a boraxu. Můžete také přidat mýdlové vločky, aby byl prášek více pěnivý a měl větší mycí sílu. Do každého praní přidáváme jednu nebo dvě lžíce prášku. Ještě lepšího účinku dosáhneme, pokud směs před praním rozpustíme ve vodě a nalijeme roztok do bubnu pračky.

Fotografie: Freepik

Efektivní bělení

Kromě prášku můžete prací sodu využít i na bělení látek. Výborně odstraňuje žluté skvrny a stopy po potu. Za tímto účelem smíchejte uhličitan sodný s trochou peroxidu vodíku a naneste tuto pastu na špinavou oblast. Poté lehce vydrhněte a nechte zaschnout. Nakonec prádlo vyperte v pračce.

Odstraňování skvrn

Soda na praní si poradí nejen se šedým oblečením a skvrnami od potu nebo deodorantu, ale také s obtížně odstranitelnými nečistotami. Může se jednat o stopy mastnoty, kávy, alkoholu nebo vosku. Chcete-li je dostat pryč, smíchejte sodu s vodou a citronovou šťávou. Doporučené množství je jedna čajová lžička jedlé sody, polovina citronové šťávy a dva litry vody. Namočte oděv do této směsi na 1-2 hodiny a poté jej vyperte v pračce.

Zdroj: TheSpruce