Nejlepší čistící prostředky jsou takové, které si doma sami připravíte

Mnoho z nás k úklidu domácnosti používá různé čističe, které před nějakou dobou koupila v obchodě. Ve velkém množství. Většina z nich se přitom bohužel hodí pouze na jeden nebo dva specifické povrchy a navíc jsou tyto čisticí prostředky často finančně poměrně nákladné. Chcete-li mít váš domov čistý a zároveň ušetřit, stačí vám přitom použít pouze čtyři čisticí ingredience, které má většina z nás vždy doma. 

Na co vše lze použít obyčejné mýdlo?

S pomocí mýdla si lze velmi jednoduše připravit účinný mýdlový čisticí roztok, který je velmi šetrný k životnímu prostředí, ale zároveň velmi účinně odstraňuje nejrůznější choroboplodné zárodky.

Mýdlovým roztokem lze umýt například podlahy, dlaždice, umyvadlo, sprchu a podobně. Pokud potřebujete intenzivnější čisticí prostředek, můžete běžné mýdlo nahradit mýdlem na praní, které obsahuje intenzivnější čistící složky, a poradí si proto i s velmi znečištěnými povrchy.

Jedlá soda nejen pro čistou kuchyni

Jedlou sodu jistě znáte jako součást kypřících prášků do pečiva. Šířka využití jedlé sody je však mnohem větší, je totiž skvělým univerzálním čisticím prostředkem. Jejích čisticích vlastností můžete využít například při čistění mikrovlnné trouby či nádobí, velmi účinná je na usazeniny od čaje a kávy.

K čistění napečených usazenin v troubě se doporučuje smíchat přibližně půl hrnku jedlé sody s teplou vodou a vytvořit směs, která je svou konzistencí podobná pastě. Tuto pastu poté nanést do předehřáté trouby a nechat působit několik hodin. Následně vnitřek trouby s pastou postříkat octem. Jedlá soda s octem bude reagovat a vytvoří pěnu, kterou pak hadříkem jednoduše setřete i se všemi nečistotami.

V neposlední řadě je jedlá soda skvělým prostředkem, jak vaše prádlo, ručníky, ložní prádlo i oblečení zbavit nepříjemných pachů, které jsou způsoben bakteriemi. Stačí k běžnému praní přidat půl šálku jedlé sody a bude po nepříjemném zápachu. Jedlá soda totiž umožní regulovat hodnotu pH vody a tím pracímu prášku usnadní jeho práci. Podobně vám namočení oblečení ve vodě s jedlou sodou pomůže odstranit z oblečení cigaretový zápach.

Ocet pro čistou koupelnu včetně spár mezi dlaždicemi

Ocet je vyhlášený především svými skvělými schopnostmi odstranit vodní kámen. Je tak výborným pomocníkem na odstranění vodního kamene z pračky, koupelnových baterií či obkladů, ale samozřejmě také z rychlovarné konvice či kávovaru. Velmi problematickým místem z hlediska čistění jsou spáry mezi dlaždicemi, ve kterých se usazují nečistoty i vodní kámen.

Účinný prostředek k jejich čistění lze snadno přibarvit z půl šálku jedlé sody, čtvrt šálku octa, třetiny šálku citronové šťávy a sedmi šálků vody. V neposlední řadě ocet oceníte při leštění oken či při snaze odstranit nepříjemný zápach, například z ledničky či kuchyňských skříněk. Octem se dobře odstraňují i některé odolné skvrny na oblečení. Pozor si dejte jen v případě skvrn, které jsou biologického původu, například vejce či krev, na které se používání octa nedoporučuje.

Kyselina citronová pro čistou konvici i pračku

Kyselina citronová je dalším účinným pomocníkem, kterého oceníte například při čištění rychlovarné konvice či pračky. Pokud jde o čištění konvice, stačí do konvice vložit jednu čajovou lžičku kyseliny citronové s vodou a konvici zapnout. Pračku vyčistíte jednoduchým nasypáním několika polévkových lžic kyseliny citronové přímo do bubnu a následným spuštěním programu na maximální teplotu.

Fotografie: Pixabay

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]