Nejodolnější skvrny z koberce lze snadno odstranit pomocí jednoduchého postupu

Koberce se poslední dobou staly poněkud diskutovanou součástí našich domovů a mají poměrně velké množství odpůrců, i pokud jde o skvrny, které na nich jsou. Stále je však najdeme, alespoň částečně, ve většině domácností. Činí totiž místnosti pohodlnější a teplejší. Aby si koberce zachovaly svou krásu a čistotu, je o ně třeba pravidelně pečovat. Kvalitní vysavač je samozřejmostí. Co ale dělat, když dojde k „nehodě“ a na koberci se objeví skvrna od jídla či pití?

Základní postup při odstraňování skvrn

Pokud na koberec vylijete nějakou tekutinu, je důležité ji co nejdříve z koberce vysát, například pomocí papírového ubrousku, aby se do koberce dál nevpíjela nečistota. Ve většině případů k odstranění skvrny postačí použití roztoku teplé vody a mýdla. Pro jistotu roztok vždy vyzkoušejte na nějakém bezpečném místě, zda nenechává na koberci světlá místa. Poté roztok z koberce odstraňte hadříkem se studenou vodou a na závěr místo důkladně vysušte, opět nejlépe papírovými ubrousky. Existují i speciální rady, jak z koberce odstranit odolné skvrny způsobené specifickými nápoji či potravinami, se kterými si většinou mýdlový roztok neporadí.

Jak odstranit skvrny od červeného vína

Pokud se vám například při domácí oslavě stane, že vylijete na koberec sklenku červeného vína, nemusíte propadat panice. První záchranou je posypání místa kuchyňskou solí, která do sebe část vína absorbuje. Tuto sůl poté z koberce vysajte a místo, kde byla skvrna, namočte pomocí minerálky či sodovky. Existuje i druhá rada, podle které byste na skvrnu od červeného vína měli nalít bílé víno, které skvrnu odbarví, a následně vše odstranit hadříkem s vlažnou vodou.

Jak odstranit skvrny od kávy

Nejprve se pokuste opět co nejvíce kávy z koberce vysát pomocí papírového ubrousku. Poté si připravte speciální roztok smícháním jedné polévkové lžíce tekutého mýdla, bílého octa a dvou šálků teplé vody. Tuto směs čistým hadříkem naneste na skvrnu a zlehka třete. Na závěr místo propláchněte čistou studenou vodou a důkladně vysušte.

Jak správně o koberce pečovat

Základní péče samozřejmě spočívá v pravidelném vysávání nečistot, které z koberce odstraní prach a špínu. Pokud máte doma chlupatého zvířecího mazlíčka, vyplatí se také pravidelné kartáčování koberce za pomoci speciálního kartáče, běžné vysávání totiž na odstranění většiny zvířecích chlupů nestačí. Pokud vám to dispozice místnosti a nábytek umožňuje, koberec každý rok otočte. Umožníte tak rovnoměrnější opotřebení koberce a zamezíte i vzniku nestejné barvy například vlivem slunečního svitu. Koberce v předsíni a chodbě chraňte před znečištěním a poničením od bot pomocí rohožek. Vyplatí se také alespoň jednou ročně vaše koberce svěřit do rukou odborníků, kteří je důkladně vyčistí za pomoci speciálních přístrojů a přípravků.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]