Domov je místem, kde byste se měli cítit maximálně komfortně a příjemně. Velmi významným faktorem je v tomto ohledu kvalitní spánek, který nutně potřebuje kvalitní matraci.
Uvědomte si, že v posteli strávíte velmi podstatnou část života, nejen spánkem, ale i čtením, učením nebo sledováním televize. Kromě vašeho pohodlí má matrace vliv na vaše fyzické zdraví, především páteře, svalstva a kloubů. Určitě stojí za to investovat do výběru více času i prostředků.
Pro výběr je klíčová tvrdost
Důležitých parametrů matrace je několik, ale tím nejdůležitějším je pro vás tvrdost matrace. Ta se značí na číselné škále od 1 do 4 (resp. 5), kde větší číslo znamená tvrdší matraci. Při výběru matrace podle tvrdosti byste měli uvážit hmotnost uživatele, jeho pohlaví, věk, zdraví i některé specifické faktory, jako je třeba preferovaná spánková poloha. Důležité informace o jednotlivých úrovních tvrdosti najdete v testu matrací a spolu s ním i výběr nejlepších matrací jednotlivých kategorií.
Dnes je u velkého procenta matrací běžné zónování. Zónové matrace disponují odlišenými částmi o různých vlastnostech a umožňují tak lepší přizpůsobení potřebám vašeho těla (jinou oporu vyžadují vaše nohy, jinou pak krční či hrudní páteř). Obvyklých je 5 nebo 7 zón, nejčastěji jde o tyto:
hlava – krční a hrudní páteř – bederní páteř – kyčle – stehna a kolena – lýtka – kotníky a chodidla
V této věci ovšem pamatujte na to, že zónové matrace nejsou příliš vhodné pro děti, které ještě rostou.
Jaký zvolit materiál?
Matrace se vyrábí v několika typech. Základní dělení je:
- Latexové – lehké, měkké, přírodní.
- Pružinové – vzdušnější, ale méně pohodlné.
- Pěnové – měkké, levné, se zajímavými vlastnostmi, mohou být i paměťové.
Jednotlivé materiály se liší ve svých vlastnostech, vás by při výběru měla zajímat životnost, odolnost, ale i zdravotní nezávadnost (občas se mohou vyskytnout třeba alergie na latex). Zajímavým typem matrací jsou takzvané sendvičové matrace. Ty kombinují více druhů materiálu (obvykle několik různých pěn), což jim dává na obou stranách různé vlastnosti. Tvrdost obou stran bývá zpravidla odlišná a vy si ji můžete lépe přizpůsobit pouhým otočením matrace.
Matrace musí ladit s postelí
Matrace musí odpovídat velikosti postele a také typu roštu, který užíváte. Z hlediska rozměrů máte obvykle široký výběr. Výrobce často dodává konkrétní matraci ve více délkách i šířkách, takže je snadné najít správnou velikost (klidně i pro manželskou postel). Pokud jde o tloušťku, optimální je alespoň 18 centimetrů, pro starší osoby 20 centimetrů. Dále se podívejte také na to, jaký máte rošt. Jiná matrace se hodí na lamelový rošt a jiná na destičkový. O tom, jak vybrat správně matraci s ohledem na použitý rošt, se více dočtete na webu Váš-Pomocník.cz.
Nosnost matrace a další důležité faktory výběru
Výrobci udávají u matrací obvykle i hodnotu nosnosti. Ta je důležitá pro vás jako uživatele, abyste vybrali matraci odpovídající vaší hmotnosti. Neměli byste nosnost překračovat, je sice uváděna s rezervou, ale při dlouhodobém přetěžování byste matraci mohli zničit, a navíc byste si kazili záda. Dále je dobré vybrat pohodlný potah, který se snadno čistí. V případě manželů je možné vybrat širokou matraci pro dvojpostel, ale spíše bychom doporučili používat dvě různé (z důvodu, že každý z partnerů bude mít jiné potřeby).
Jak spát zdravě?
Samozřejmě, matrace samotná není zárukou kvalitního spánku, ale hraje důležitou roli. Pro zdravý spánek byste ale měli dodržovat i některé další zásady. Především je dobré před spaním v místnosti vyvětrat. Neměli byste spát v přetopených místnostech a pokud chcete dosáhnout zdravého a dlouhého spánku, omezte v maximální možné míře světlo v místnosti a vypněte elektrické spotřebiče. Několik hodin před spaním byste neměli konzumovat kávu či energetické nápoje, kvalitu spánku ohrožuje i větší množství alkoholu. Pomoci může i menší protažení a uvolnění svalstva před spaním. V případě dlouhodobějších spánkových problémů můžete zkusit tělu dodat melatonin, který je známý jako spánkový hormon.