Ušetřete si výdaje a prodlužte životnost vaší matrace

Životnost matrace se pohybuje podle její kvality a výrobce na zhruba osm let. Pokud se o matraci budete špatně starat, je docela možné, že si za 4 až 5 let budete muset jít koupit novou. Jestliže však její péči věnujete maximální pozornost, vydrží vám klidně i jednou tak dlouhou dobu.

Pro zdravý a ničím nerušený spánek je matrace klíčovou záležitostí. Matrací je dnes nepřeberný výběr a každá má něco do sebe. Vybrat tu ideální matraci není tedy úplně snadné. Když už se nám to podaří, pak je našim cílem, aby vydržela co nejdéle. Poradíme vám, jak vaší skvělé matraci prodloužit životnost.

Většina výrobců dnešních matrací (ať už pružinových či pěnových) doporučuje výměnu co 7 až 10 let. Po uplynutí této doby se výměna doporučuje zejména kvůli hygieny. Matrace přitom nemusí nést známky poškození, skvrny od potu apod. Většinou se jedná o nečistoty nahromaděné uvnitř matrace, jako jsou šupinky kůže, prach, vlasy, chlupy. To se však netýká všech matrací. Existují „vysoké matrace“ z přírodních materiálů, kde se životnost pohybuje 20 a více let. Tyto matrace jsou však několikanásobně dražší. Dnes tedy bude řeč o běžných matracích.

Prodlužovat či nikoliv?

Nejdříve si promyslete, zda má vůbec smysl životnost matrace prodlužovat. Pokud není nikde proleželá a nebolí vás z ní záda, pak to smysl mít může. Také se stává, že koupíme matraci v době, kdy na kvalitní příliš prostředků nebývá s tím, že si za 5 let koupíme novou. Je-li vaším cílem matraci udržet co nejdéle, pak je článek určen právě vám.

1. Ochranný potah

Prvním krokem je používat ochranný potah na matraci. Ten bývá většinou na uzávěr. Kdykoliv tak můžete potah z matrace sundat a vyprat. Je dobré mít potahy minimálně dva. Když jeden budete prát, ať můžete použít náhradní.

2. Podložka na matraci

Další z možností, jak prodloužit matraci životnost je použít přídavnou ochranu. Jedná se o tenkou podložku velikosti matrace. Podložka se vkládá pod prostěradlo a jejím úkolem je pojmout nečistoty. Pot se tak nedostane na matraci, ale pouze na podložku. Vhodné je použít podložku z bambusového vlákna. Má skvělou savost, antialergické a antibakteriální účinky. Podložka by měla být pokud možno tenká, aby neubírala ortopedické vlastnosti matrace. Je možné ji také prát.

3. Otáčení matrace a její větrání

Tento krok je možný pouze u oboustranné verze matrace. Pokud je to možné, otáčejte matraci pravidelně. Když budete matraci otáčet a spát také na jejich obou koncích, neproleží se tak rychle. Otáčení matrace provádějte tak 2x ročně. Pokud nemáte oboustrannou matraci, nechte ji alespoň pravidelně vyvětrat. Vytáhněte z postele a nechte u otevřeného okna.

4. Rošt postele

Svou roli hraje i rošt postele. Záleží jak hodně dokáže matraci udržet, a také zda propouští ze spodní strany vzduch. Cirkulace vzduchu je to, co matrace potřebuje.

Obrázek: dreams-sxm