Nenáročné pokojové rostliny, o které se zvládne starat i naprostý ničitel všeho živého

Fotografie: Depositphotos

Toužíte mít ve svém domově květiny, ale nepatříte k těm, kteří jsou schopni se o ně postarat? Každá z vašich pokojových květin vypadá bídně? Možná byste měli vyzkoušet tyto pokojové rostliny.

Pěstovat rostliny není obvykle nic těžkého. Kromě rostlin náročných na údržbu totiž existují také nenáročné pokojové rostliny. A těm postačí, když si na ně občas vzpomenete a zalijete je. Pokud je jednou do roka přesadíte do čerstvé půdy a popřípadě většího květináče, budou vám vděčné. Výčet těch nejméně náročných květin, o které se opravdu zvládne postarat každý, si můžete přečíst níže.

Fíkus

Tato rostlina vám odpustí, když ji zapomenete zalít. S vodou umí hospodařit a tak bez ní zvládne přežít i jeden měsíc. Poté je ale potřeba pravidelná zálivka, aby rostlina měla čas se vzpamatovat. Na druhou stranu – pohled na vodou strádající fíkus vám zálivku připomene. Umístěte fíkus v blízkosti okna a zalévejte jej jednou týdně.

Fotografie: Freepik

Filodendron

Zelený filodendron miluje přímé sluneční světlo, takže mu jej dopřejte. Zalévejte tak, aby půda byla stále vlhká (jednou za tři až čtyři dny, ale záleží na propustnosti vaší půdy). V zimě bude zálivka méně častá, protože necháte půdu mezi jednotlivými zálivkami proschnout. Mezi škůdce, kteří tuto rostlinu napadají, patří mšice. Nestává se to ale často.

Kalanchoe

Nádherná rostlina s názvem kalanchoe miluje světlo, ale nevystavujte ji přímému slunečnímu záření. Umístěte ji do světlého pokoje. Zalévejte jednou za týden – půda by měla mezi jednotlivými zálivkami zcela proschnout. Tato rostlina není náchylná na škůdce a ani onemocnění.

Fotografie: Freepik

Sansevieria

Tak tato rostlina toho zvládne opravdu hodně. Snad proto se jí lidově říká „tchýnin jazyk“. Nezbavíte se jí ani po nepravidelné nebo nedostatečné zálivce, zvládne náročné podmínky. Rostlině se daří ne světle i ve stínu – kde však roste pomaleji. Před přímým slunečním světlem bychom ji ale měli chránit. Půda by vždy měla mít mírně suchá. To znamená, že rostlina bude snášet lépe, když ji zapomenete zalít, než když ji přelijete. V zimě by měla být zálivka méně častá.

Co s přelitou rostlinou?

Pokud se vám stane, že rostlinu přelijete, snažte se (pokud to ještě jde) přebytečnou vodu opatrně slít. Pokud to není možné (rostlina je příliš velká, nebo se bojíte, že ji poškodíte), pak rostlinu nechte po několik následujících dnů či týdnů bez zálivky, dokud půda neproschne. Jestliže se rostlina nevzpamatovává, může to znamenat, že trpí plísní kořenů. V takovém případě rostlinu budete muset přesadit. Vyjměte ji ze starého květináče a kořeny opatrně očistěte od veškeré půdy. Ošetřete je fungicidem a poté přesaďte do čistého květináče a nové, výživné půdy. Několik následujících dnů nezalévejte. Se zálivkou šetřete, dokud se rostlina nevzpamatuje.

Zdroj: GardeningKnowHow

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]