Nepodceňujte přípravy k tapetování

Jako u všech prací je také u tapetování důležitá příprava. Čím lépe je podklad připraven, očištěn a napenetrován, tím lépe se s ním potom pracuje a tapeta na něm lépe drží. Důležité je, aby byl podklad rovný, pod tapetou se budou rýsovat veškeré nerovnosti. Je důležité, aby podklad pod budoucí tapetou byl především čistý, suchý, rovný a lehce savý. Staré tapety a nedržící nátěry je třeba odstranit, a případné nerovnosti vyrovnat.

Pro odstraňování starých tapet a nátěrů existují speciální přípravky, které vám usnadní práci. Můžete použít třeba Odstraňovač tapet Metylan. Vykazuje-li podklad stále ještě drobné nerovnosti, zahlaďte je pomocí smirkového plátna. Někdy se na zdech nachází větší nerovnosti, je třeba vyplnit nepoužívané otvory apod. V takovém případě se hodí použít speciální stěrkový tmel Metylan crack filler. Jedná se o práškovou směs, kterou je třeba smíchat s vodou, aby vytvořila vláčnou hmotu. Ta se snadno nanáší stěrkou nebo špachtlí. Tmel snadno přilne ke zdi, vytváří rovné a hladké plochy a po zaschnutí je bílý. Tmel je třeba nechat minimálně hodinu zavadnout, než ho budete dále opracovávat přetíráním, obrušováním či penetrováním.

Penetrace, penetrace a zase penetrace

Jakmile je podklad vyrovnán, doporučuje se použít penetraci, plocha se jím před nanesením tapety zpevní a sjednotí a zvýší se také přilnavost podkladu k lepidlu na tapety. Penetrace je standardně bezbarvá, ovšem v místech, kde by hrozilo prosvítání podkladu můžete do penetrace přimíchat pigment. Vytvoříte tak pigmentační nátěr pod tapetu a penetraci v jednom. Po nanesení penetrace potom můžete přistoupit k samotnému lapaní tapet. Postup tapetování se liší podle typu tapety, v zásadě je však třeba mít k dispozici vhodné lepidlo a věnovat dostatek pozornosti správnému nalepení tapetového pásu, aby vám vzory dobře navazovaly. Kvalitní tapety i vše potřebné k tapetování naleznete v internetovém obchodu Tapeta-dekorace.cz.