Ocet je mnohonásobně levnější než průmyslové herbicidy, a přitom má stejný účinek

Fotografie: Pxhere

Už naši předci věděli, že ocet je nedoceněný pomocník. Užijete ho nejen v kuchyni, ale i při úklidu, či na zahradě.

Ocet patří mezi nedoceněné potraviny. Nejen, že ho hojně využíváme při vaření, ale s jeho pomocí můžeme i uklidit, nebo ho využít na zahradě. Ocet je zkrátka takový malý zázrak, který vzniká zcela přírodní cestou pouhým kysáním lihu za pomoci octových bakterií. Díky nenáročnému procesu výroby je jeho cena rovněž velmi příznivá. Zajímavé je, že např. herbicid „Roundup extra rychlý“ obsahuje jako aktivní složku pouze kyselinu octovou (ocet), avšak stojí desetkrát více, než ocet samotný.

Pomůže od plevelu i plísní

Pokud rostliny na vaší zahrádce trpí některou plísňovou či houbovou chorobou, zkuste si připravit postřik, který jim pomůže. Smíchejte 250 ml heřmánkového výluhu se třemi lžícemi octa a postižená místa rostlin postříkejte. Některé rostliny, které vyhledávají kyselejší pH půdy navíc ocení, pokud jim půdu trochu upravíte. Smíchejte proto ocet s vodou v poměru 1 : 8 a rostliny zalijte. (Jedná se například o hortenzie, rododendrony, azalky nebo magnólie.)

Fotografie: Unsplash

V případě, že vašemu záhonku dominuje plevel, kterého se chcete zbavit, vyzkoušejte silný octový roztok – smíchejte v poměru 2 : 1 ocet s vodou a takto připravený roztok nastříkejte na plevelné rostliny. Při aplikaci ale buďte opatrní a k přípravě roztoku používejte vždy 20 % ocet. Ocet totiž funguje jako neselektivní herbicid, tedy zahubí veškeré rostliny, které jím postříkáte. Při aplikaci roztoku se tedy vyhněte rostlinám, které na zahrádce chcete.

Upotřebíte ho také jako insekticid

Noční můrou každého zahradníka a zahradnice jsou nejrůznější škůdci. Mšice, nejrůznější roztoči, mravenci, nebo slimáci, ti všichni ničí dlouho pěstovanou úrodu. Dobrá zpráva je, že se jich můžete pomocí octa účinně zbavit. Máte-li problém s mravenci, nalijte ocet k blízkosti mraveniště, nebo na mravenčí cestičky. Silná octová vůně je spolehlivě odpuzuje. Trápí-li vás mšice, slimáci, nebo jiní rostlinní škůdci, zkuste se jich zbavit za pomoci octového postřiku.

Fotografie: Unsplash

Abyste neublížili rostlině, je nutné ocet dostatečně rozředit – zde volte poměr 1 : 10, tedy jeden díl octa na deset dílů vody. Do připraveného roztoku kápněte trochu prostředku na mytí nádobí, aby se postřik udržel na rostlině. Postiženou rostlinu celou postříkejte. Slimáků a šneků se zbavíte, když smícháte litr octa s litrem piva a směs umístíte do mělčích nádob někde na stinném a vlhkém místě v zahradě.

Zdroj: GardeningKnowHow