Netradiční stínidlo do oken vyrobené z obyčejné papírové tapety

Obtěžuje vás slunce, které proniká do vašeho interiéru? A zároveň si kladete otázku, co s deštivým víkendem? Pokud se zrovna nedá vyrazit na výlet, je to čas pro využití vaší kreativity. Nic není lepší než vyzdobit si dům nějakým novým zajímavým doplňkem, ke kterému navíc nepotřebujete spoustu nákladného materiálu. S naším návodem si okna ozvláštníte netradiční výzdobou, která vás nebude stát víc než pár korun.

Co si nachystat?

Budete potřebovat:

  • papírová tapeta v šíři okna (volte jakýkoliv vzor, ale přednost dejte tužšímu papíru, který se tak snadno netrhá)
  • pravítko
  • provázek
  • brzdička na šňůrku
  • šídlo
  • nůžky
  • oboustranná lepicí páska

Jak postupovat?

Nejprve si změříme šířku okna. Tak zjistíme, zda má tapeta ideální šířku nebo ji musíme nějak upravit. Poté začneme na žaluziích skládat harmoniku. Můžeme si pomáhat pravítkem, aby nám práce šla rychleji a přesněji.

Jakmile máme harmoniku hotovou, přesně v polovině je proděravíme šídlem. Touto dírkou provlékneme špagátek nebo pevný provázek, který na konci zauzlujeme, aby nám neprošel zpět dírkou a pro jistotu jej ještě můžeme upevnit lepicí páskou.

Na druhý konec provázku navlečeme brzdičku na šňůrku. Tu seženete snadno v každé galanterii. Umožní nám pracovat s délkou tapety na okně. Můžeme díky ní regulovat, jak moc bude tapeta krýt okno a jak moc bude otevřená.

Stačí jen připevnit tapetu a je hotovo

Nakonec je potřeba tapetu připevnit k horní části okenního rámu. Je velmi individuální, kam přesně ji uchytíte – závisí to především na typu vašich oken a na prostoru, který máte na okenním rámu. Ideální je však, aby tapeta byla co nejblíže u skla. Připevnit ji můžete oboustrannou lepicí páskou. Tapeta je lehká, takže by to mělo stačit. Přesto při tahání za šňůrku buďte opatrní, abyste si tapetu nestrhli.

Takto máte hotovo. Pomocí šňůrky a brzdičky ovládáte tapetu tak, aby stínila přesně, jak vy zrovna potřebujete. Oproti ostatním stínidlům má tu výhodu, že je zakončena zdobnou harmonikou, která vypadá hezky zevnitř i zvenku.

Fotografie: HobbyMarket