Neutrácejte za předražené zahradní vybavení. Dřevěné truhlíky si zvládnete vyrobit sami

Fotografie: Freepik

Možná už jste sami při péči o vaši zahradu zaznamenali, že některé zahradní vybavení je až nesmyslně předražené. Řeč je nejen o klasickém náčiní, ale třeba i o obyčejných plastových nebo keramických truhlících.

Pokud si chcete vysadit rostlinky do květináče, musíte často utratit horentní sumy. Proč ale zbytečně vyhazovat peníze, když se to dá vyřešit daleko snadněji? Stačí trocha vhodného materiálu a vaší zručnosti. A krásné dřevěné květináče si můžete vyrobit i vy sami. Jak na to?

Postačí vám trocha zbytkového dřevěného materiálu. Může jít například o různé desky, překližky, nebo třeba i starou kůru. Pokud zrovna takové přebytky materiálu nemáte, zkuste se poptat u sousedů, nebo se jednoduše zeptejte ve svém oblíbeném hobby marketu.

Při řezání tam často mají velký odpad, který vám rádi přenechají. Vaší fantazii se navíc při výrobě dřevných květináčů meze nekladou. Nemusí jít jen o obyčejné kvádrové krabice, ale využít můžete i starší proutěný koš nebo třeba neužitečný sud.

Dřevěné květináče

Životnost dřevěných nádob na sázení je samozřejmě závislá na řadě faktorů. Nejodolnější jsou nádoby z dubového dřeva, ale pokud máte možnost využít třeba dřevo mahagonové, uděláte ještě lépe.

Oblíbené bývají i květináče z borovice, které také vydrží dlouho, pokud jsou ošetřeny vhodnou impregnací na dřevo. Dno by také nikdy nemělo být z překližky, ale daleko lepší je alespoň na něj využít pevný kus dřeva. Vyložit vnitřek květináče můžete i vhodnou fólií, aby se voda nedostala od přímého styku se dřevem.

Jak přeměnit plastový květináč na dřevěný

K výrobě krásného dřevěného truhlíku se vám může dobře hodit i starší nepoužívány platový květináč. K tomu si pořiďte ještě dřevěnou paletu a sponkovačku, pilku a také kleště.

Nezbytnou součástí jsou i šikovné ruce, ale i kdyby se první květináč nevyvedl optimálně, u druhého už budete zkušenější a výsledek bude mnohonásobně hezčí.

Stačí trocha zručnosti

Jak na to? Vezměte jakýkoliv plastový květináč a podle něj naměřte délku prkének a pilkou si je zkraťte do požadované délky. Jakmile máte prkénka připravené, položte si květináč na bok a zkusmo si rozložte nachystané laťky po celém jeho obvodu. Takto hned uvidíte, zda vám někde něco chybí, nebo přebývá, a dřív, než začnete dřeva napevno přidělávat, budete mít přehled o situaci.

Jamile jste s výsledkem spokojeni, budete potřebovat pomoc sponkovačky. S tou samozřejmě pracujte opatrně, abyste si neublížili. Klidně si ruce chraňte rukavicemi. Prkénko zasuňte pod okraj květináče a na obou koncích ho připevněte

Tímto způsobem postupujte po celém obvodu, dokud nebudete s výsledkem zcela spokojení. Ostré hroty, které mohou trčet uvnitř květináče kleštěmi zahněte, abyste se o ně nezranili. A můžete sázet. Takto vznikne velmi hezký květináč, který se bude nádherně vyjímat skutečně kdekoliv.