Zatímco ještě před několika málo lety byly architektonickým hitem v bydlení především nejrůznější opuštěné industriální budovy a jejich přeměny pro účely ubytování, v současné době se velké oblibě těší rozmanité hospodářské budovy, především stodoly, které svými vysokými stropy a širokými prostory umožňují velmi zajímavé architektonické využití. Z polorozpadlé stodoly tak může vzniknout velmi zajímavé a stylové bydlení. Jedno takové můžeme najít v anglickém městě Broughshane.
Zajímavé spojení kamene, kovu a dřeva
Stavba je velmi zajímavá již zvenku, kdy architekti skvěle využili původní kamenné základy staré stodoly. Tyto kamenné části se rozhodli zachovat a doplnit je o moderní prvky, vytvořené především z kovu, betonu a dřeva.
Již na první pohled je tak stodola velmi zajímavým spojením, kombinací minulosti a přítomnosti, staré tradiční architektury, historie kamenných stodol v Anglii spadá až do šestnáctého století, a nové moderní architektury dvacátého prvního století, která využívá ty nejmodernější technologie. Výsledkem je tak ekologická a environmentálně udržitelná stavba, která si zachovala svůj tradiční ráz, ale zároveň je šetrná k životnímu prostředí a poskytuje pohodlné ubytování, které vyhovuje našim potřebám.
Krásné výhledy i teplo domova
Obytný prostor, který má rozlohu více než sto metrů čtverečních, na jednu stranu zachovává celistvost stávající stodoly, ale zároveň poukazuje na dynamický design uvnitř. Nová budova používá základy a vnější stěny staré stodoly, ale do interiéru je vložena nová kovová konstrukce, která umožnila vytvoření dalšího patra a zajímavé rozdělení celého prostoru.
Interiéry jsou překvapivě světlé, neboť velká okna a stěny, které jsou částečně celé ze skla, umožňují, aby do celého prostoru po celý den pronikalo dostatečné množství denního světla. Zajímavostí je, že uvnitř nalezneme například i krb.
Fotografie: Adam Currie