Nezbytná pravidla pro pěstování pokojových rostlin. Díky jejich dodržování pokvetou jako nikdy předtím

Fotografie: Freepik

Pokud vám pokojové květiny nerostou tak, jak byste si přáli, zkuste pár jednoduchých triků, jak se stát odborníkem přes rostliny v květináčích.

Ve spoustě domácnostech se najdou pokojové květiny pěstované v květináčích. Není se čemu divit, jsou krásným dekorativním doplňkem, který z místnosti udělá teplé a příjemné místo k odpočinku nebo i k práci. Ovšem to není jediná jejich výhoda, důležité je, že zlepšují kvalitu vzduchu v interiéru eliminací škodlivých toxinů. Pokud nemáte šťastnou ruku na péči o pokojové květiny, existuje pár tipů pro méně šikovné pěstitele rostlin, jak si ze svého domova vytvořit nádhernou zahradu.

Nikdy nezapomínejte na vodu

Rostliny v květináčích je potřeba pravidelně zalévat vodou. Samozřejmě vždy záleží na druhu květiny, některé potřebují vody více, jiné zase méně, ale pravidlo je pokaždé stejné – pro život rostlin je nezbytná voda, stejně jako pro člověka.

Fotografie: Freepik

Někdy je obtížné upravit množství vody tak, aby jí domácí květiny měly dostatek. Pokud je zapomínáte zalévat, umístěte na dno květináče obyčejnou houbičku na nádobí. Ustřihněte ji tak, aby těsně přiléhala ke dnu nádoby. Nasaje přebytečnou tekutinu a kořeny mohou pomalu přijímat vodu z houbičky. Další možností je zahradní hydrogel, který dokáže nabobtnat a uložit vlhkost. Postupně ji poté uvolňuje do zeminy.

Lepší vysušit než přelít

U rostlin v květináčích je potřeba být opatrný s množstvím vody. Vždy byste se měli řídit pravidlem – lepší vysušit než přelít. V případě utopení hrozí, že kořeny květiny začnou hnít. Abyste takové situaci předešli, ujistěte se, že každý z květináčů má na dně díry, jež umožní odtok přebytečné vody. Většina plastových květináčů je bohužel nemá, ale to není žádný problém. Můžete je snadno vytvořit pomocí nahřátého hřebíku.

I domácí květiny potřebují hnojit

Rostliny v květináčích potřebují kromě pravidelného přísunu vody také hnojení. V obchodech se zahradnickým sortimentem najdete celou škálu hnojiv. Nebo si ho můžete vytvořit i doma pomocí odpadu. Pokud vaříte zeleninu, odvar nevylévejte do dřezu, ale po vychladnutí jím napojte květiny. Obsahuje totiž spoustu vitamínů a mikroelementů, jež mají na rostliny posilující účinky. Použít můžete i vodu z vajec nebo kávovou sedlinu. Pamatujte, že domácí hnojiva jsou ideální, protože neobsahují sůl.

Prach otírejte i z listů

Nesnášíte prach v bytě a neustále otíráte poličky, televizi nebo stůl? Nezapomínejte ani na květiny, zvláště na ty, které mají velké listy. Na nich má tendenci se hromadit prach, který přispívá k horšímu stavu květiny. Proto je potřeba alespoň jednou týdně listy otřít vlhkým hadříkem. Budou moct dýchat a zůstanou krásně lesklé.

Zdroj: GardeningKnowHow

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]