Nezkušený stavitel s domovem na kolech se učil za pochodu. Za výsledek by se nestyděl ani profesionál (Video)

Fotografie: Michael Barera / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Malé domky se v posledních letech stávají velmi oblíbenou alternativou k běžnému bydlení. Neuvěříte, ale šikovný člověk si takový domeček zvládne postavit i sám.

Byl nadšený z myšlenky mít vlastní malý dům. Když se mu naskytl ke koupi podvozek z návěsu, neváhal ani chvíli. I když nebyl žádný zkušený stavař, nakonec se mu podařilo postavit krásný, naprosto originální a útulný domeček. Více než třetina je postavená z recyklovaných materiálů a snoubí se tu industriální styl s přírodním dřevem. Podívejte se na výsledné dílo, na kterém pracoval necelý rok.

Na malém prostoru je vše, co potřebuje

Matt měl celkem jasno v tom, že by si rád postavil dům, který bude funkční, ale zároveň bude mít možnost ho libovolně přesouvat z místa na místo. Zkušenosti ze stavby však žádné neměl. O to je zajímavější, že za výslednou podobu domu by se nemusel stydět ani profesionální architekt a designer. Matt prokázal velký smysl pro estetické kombinování prvků, jež zdánlivě nejdou příliš dohromady.

A tak se na opláštění domu snoubí staré rezavé plechy spolu s cedrovými taškami, které dodávají venkovní fasádě na plasticitě. Ve stejném duchu se nese i interiér domu. Na půdorys 9 × 2,5 m se vešlo všechno, co Matt potřebuje k pohodlnému bydlení. Část domu pak má i horní patro s celkovou výškou 5 m. Po vstupu dovnitř na vás dýchne naprosto útulná atmosféra.

V interiéru je domyšlen každý detail

Interiér je obložen dřevem. Útulnost pak podtrhuje strop, který je zkosený a pokrytý velkými trámy. Máte tak pocit, že jste v opravdovém domě a ne jen v malém příbytku na kolečkách. Dovnitř také proniká opravdu velké množství denního světla, jež úzký prostor přirozeně zvětšuje. Vše je domyšleno do posledního detailu, a můžete se tak podívat na řadu originálních designových prvků, které Matt v interiéru použil.

Kuchyňská linka je dalším pozoruhodným koutkem v domě. Kompletně celá je z recyklovaného starého nábytku. Kuchyňskou desku mu pak jeho přítel vyfrézoval z masivního kusu dřeva. Velký měděný dřez a designová vodní baterie už jen podtrhují styl této rustikální kuchyně, ve které je jistě radost vařit. Stejný design pak najdeme i na protilehlých schodech, jež vedou do spací části domu.

Útulný dům za deset měsíců

Za kuchyní se pak nachází koupelna se sprchovým koutem, která je laděná do stejného designu. Tedy hodně masivního dřeva a kovové prvky. Pod schody vedoucí do ložnice umístil úložné prostory. Spací patro sice není příliš vysoké a pohodlně se tu nepostavíte, zato se sem vešla velká matrace, která je pro jednoho více než velkorysá. Z ložnice opět dýchá útulnost díky dřevěnému obložení a stropním trámům, které sem Matt umístil.

Ve videu níže se podívejte sami, jak se Mattovi povedlo za pouhých deset měsíců vytvořit dům, který je nejen plně funkční, ale odráží i cit pro kombinaci materiálů, jež se harmonicky doplňují. Pohrál si i s detaily, a v domě tak není jediné světlo, klika nebo úchytka, které by nebyly vybrané nebo vyrobené s pečlivostí tak, aby kopírovaly celkový styl domu.

Zdroj: Virali

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]