Rozbitý zip není třeba hned měnit. Pomůže ho zachránit například vidlička a brčko

Fotografie: Chris 73 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Podívejte se, jak jednoduše opravit nejčastější závady na zipu. Ne vždycky je potřeba ihned celý zip vyměnit nebo se loučit s vaším oblíbeným kouskem.

Zip nebo také zdrhovadlo je užitečná věcička, bez které se neobejde celá řada oděvů, ale i jiných praktických věcí, jako povlečení, tašky nebo boty. Podle Wikipedie se skutečný moderní zip na světě objevil v roce 1913 a jeho tvůrcem se stal Gideon Sundback. Vlivem častého používání se může stát, že se zip rozbije nebo zadrhne. Ty nejčastější problémy se zipem většinou nevyžadují kompletní výměnu. Poradíte si sami s běžným náčiním v domácnosti.

Co dělat, když se zip rozjíždí?

Častým problémem je, že se zip v určitém místě začne rozjíždět, tedy jezdec přestane spojovat zoubky zipu k sobě. Pokud nikde nevidíte vylomený zoubek, bývá příčina v samotném jezdci. Některá z jeho stran je povolená. K opravě vám postačí menší špičaté kleště nebo kombinačky, jimiž jezdce na každé straně trochu stlačíte.

Někdy je zip funkční, ale neustále se rozepíná na poklopci nebo na boku sukně. Tento problém můžete vyřešit kroužkem na klíče vhodné velikosti, který navléknete na poutko zipu. Zip zapněte, kroužek zahákněte za knoflík u poklopce a máte hotovo. Zip už se vám otevírat nebude. Místo kroužku na klíče můžete použít i pevnější provázek.

Jak nasadit vypadlý zip

Web Deccoria radí, jak si pomoct vidličkou v případě spadlého zipu. Pomocí zoubku vidličky roztáhněte jezdce na požadované straně a nasaďte ho za spodní zarážku na zip. Pak už jen stačí přimáčknout jej kleštičkami k zipu. Pokud se vám utrhl nebo roztřepil plastový konec na zipu, který slouží pro jeho nasazení, pomozte si brčkem.

Prevence námrazy v ledničce šetří námahu i peníze za nutné opravy. Příčinou může být i ucpaný odtok

Ustřihněte centimetr brčka a ten rozstřihněte, abyste dostali plastový proužek. Ten přehněte na půl a umístěte na začátek zipu. Můžete jej přišít, přilepit oboustrannou lepicí páskou nebo tavnou pistolí. Můžete si tento plastový kousek také vytvarovat pomocí tavné pistole, ale pozor, abyste se nespálili. Na Bydlíme Útulně se můžete podívat i na další tipy na opravy, které zvládnete sami. Podívejte se třeba, jak spravit poškrábané brýle.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]