Obkládání záchodového prkénka toaletním papírem rozhodně nepatří mezi nejlepší nápady. Ten, kdo to dělá, riskuje své zdraví

Fotografie: Depositphotos

Vysoké procento z vás jistě obkládá na veřejných toaletách záchodové prkénko toaletním papírem. To ovšem není příliš dobrý nápad.

Zeptáte-li se takřka kohokoliv, jakou místnost by označil za nejšpinavější, odpovědí by byla toaleta. Drtivá většina společnosti je přesvědčena, že na toaletě – konkrétněji na záchodovém prkénku – je koncentrováno největší množství bakterií a choroboplodných zárodků z celé domácnosti. Mnoho z vás si z tohoto důvodu obkládá na veřejných toaletách (méně často na toaletě v restauraci) záchodové prkénko toaletním papírem. Ovšem podle odborníků to není vůbec dobrý nápad. Zjistěte proč.

Toaletní papír ochranu před bakteriemi neposkytuje

Ze zapáchající a špinavé veřejné toalety nemá dobrý pocit snad nikdo. Nicméně, jste-li celý den mimo domov, „odskočit“ si zkrátka musíte. Abyste eliminovali riziko přenosu špíny a bakterií ze záchodového prkénka na svoji pokožku, často používáte toaletní papír jako jakousi bariéru. Podle provedených výzkumů je to ovšem zbytečné. Nejenže se obložením prkénka toaletním papírem před bakteriemi neochráníte, ale ještě přijdete do kontaktu s jejich větším množstvím.

Fotografie: Unsplash

Pravděpodobně se ptáte, jak je to možné. Odpověď je velice jednoduchá. Vědci zkoumali množství bakterií a choroboplodných zárodků jak na záchodové míse, tak přímo v místnosti, kde se nachází. Dospěli k závěru, že na záchodovém prkénku se jich vyskytuje výrazně méně než v jeho okolí. Důvodem je splachování. Většina lidí při splachování nesklápí kryt záchodového prkénka, čímž přispívá k rozptylu bakterií po celé místnosti.

Bakterie jsou totiž přítomné v (mikroskopických) kapkách vody, které se při splachování rozptylují do širokého okolí, toaletní papír nevyjímaje. Jestliže tedy použijete toaletní papír jako ochranu před bakteriemi, paradoxně přijdete do kontaktu s jejich větším množstvím, než kdybyste si jednoduše sedli na prkénko. Vědci rovněž zdůraznili, že veřejné toalety nepředstavují zvýšené riziko onemocnění či infekce. (Výjimku tvoří lidé s otevřenou ránou či jiným zraněním na hýždích.)

Existují špinavější předměty než záchodové prkénko

Abyste eliminovali jakékoliv riziko bakteriální infekce či jiného onemocnění, které byste si mohli odnést z veřejných toalet, zaměřte se především na hygienu rukou. Stejně jako poskytnutý toaletní papír (je tedy vždy lepší mít vlastní papírové kapesníky), i splachovací tlačítko či dveřní kliky jsou kontaminované značným množstvím bakterií. Při odchodu z veřejné toalety proto dbejte na to, abyste si ruce důkladně umyli mýdlem, popřípadě abyste si je ještě vydezinfikovali.

Zdroj: Insider

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]