Oblázky pro krásnou zahradu

Zdroj: Depositphotos

Chcete vzhled své zahrádky dotáhnout k dokonalosti? Využijte rozmanitosti způsobu použití kamenných oblázků a nepřebernou paletu jejich barev! Přečtěte si o oblázcích pár řádků a inspirujte se.

Co je to oblázek?

Oblázek vznikl z přírodní horniny nebo minerálu. Během dlouhého času se obrousily jeho ostré hrany při jeho cestě řekou za společného působení písku, jílu a vody. Když řeka v nížině pod horami ztratila sílu unášet kamínky, uložila je postupně na svých březích. Odtud se nyní těží veškerý materiál, proplavuje se a třídí podle velikosti na sítech. Tady se setkáte s termínem frakce. Označuje rozměry oblázků v milimetrech, ty se oddělují lomítkem.

Jak můžete využít oblázky na zahradě?

Kulaté tvary kamenných oblázků naleznete v blízkosti vodních toků, proto je nejlepším nápadem umístit je i na vašem pozemku do blízkosti potůčků, vodopádů a jezírek. Ve skalkách působí poněkud nepatřičně, protože tam jde o imitaci horského terénu s rozeklanými horskými hřebeny. Dokonale vypadají i cestičky vyplněné drobnými kamínky, které vám navíc zajistí i čistou obuv za každého počasí. Dekorační oblázky seženete v různých barevných odstínech a odlišných velikostí.

Oblázky u vodních ploch

Pro vysypání jezírek a pokrytí folie, která je na dně a stěnách, jsou nejbezpečnějším materiálem oblázky. Vzhledem k jejich zaobleným hranám nedojde k protržení této ochranné fólie, a tak bude zajištěna její dlouhodobá funkčnost. Ideálním je pro tyto účely chemicky neutrální kačírek.

Zdroj: Pixabay

Břeh jezírka vysypejte například vybranými okrasnými oblázky z mramoru. Zakryjete tak okraje folie a zároveň vytvoříte přirozené prostředí. Nejlepším řešením je použít různě velké zaoblené dekorační kameny a doplnit je i rostlinami.

Které oblázky patří mezi favority?

Mezi nejoblíbenější řadíme kamenné oblázky v bílé barvě. Typickým zástupcem je mramor Bianco Carrara, který dokonale sladíte s ostatními barvami na vaší zahrádce. Totéž platí u černých kamínků Nero Ebano. V jejich případě je vhodné umístit je do interiéru nebo zastíněných prostor, protože se na přímém slunečním svitu rychle zahřívají. Růžové oblázky Rosso Verona nádherně sladíte s růžemi, které budou potěšeny i malým množstvím vápníku, který tento materiál při zálivce uvolňuje.

Potřebujete si koupit oblázky?

Prodej oblázků v pytlích uložených na paletách je nejpohodlnějším způsobem, jak si pořídit materiál pro nové projekty. E-shop Stonex.cz vám nabízí rozsáhlou paletu barev valounků, které si můžete koupit už od 100 kg. Pokud se potřebujete poradit, na infolince na vás čekají odborní pracovníci, kteří rádi zodpoví vaše dotazy. Přínosem je také doprava zdarma po celé České republice.